Almanca öğrenmeyene iş yok

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Almanya’nın göçmenlerden sorumlu Devlet Bakanı Böhmer, Almanya’ya uyum sağlamaları için göçmenlerin Almanca öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Konrad Adenauer Vakfı tarafından Berlin’de düzenlenen bir panelde uyumun birinci şartının Almanca öğrenmek olduğunu söyledi. Böhmmer, “Uyum herkesin görevi. Hem göçmenlere, hem de topluma düşen görevler var, Almanca öğrenmek de göçmenin görevi” diye konuştu. Göçmen kökenli gençlerin meslek eğitiminde yetersiz kaldıklarını ifade eden Böhmer, bu konuda Alman işverenlerin üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Almanya’da yaşayan göçmenlerin Alman anayasasını ve kadın-erkek eşitliğini kabullenmeleri gerektiğini ifade eden Böhmer, Türk dernek ve camilerinin bu konuda mesajlar verdiklerini söyledi. Panelde konuşan kadın hakları savunucusu ve avukat Seyran Ateş ise, dinci gruplardan kendisine gelen tehditler dolayısıyla avukatlık lisansını geri verdiğini söyledi. Ateş, İslamiyet ve Türk toplumuyla ilgili en hafif eleştirilerin dahi büyük tepki gördüğünü savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious