Almanlar, Türkiye'ye inanıyor

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Bertelsmann Vakfı'nın Avrupa'da 13 ülkede yaptığı bir araştırmaya göre AB vatandaşlarının yarıdan fazlasının önümüzdeki yıllarda Avrupa Anayasası'nın kabul edileceğini düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmaya göre AB vatandaşlarındaki genel kanaat entegrasyonun devam edeceği yönünde. AB nüfusunun yüzde 88'ini oluşturan 13 ülkede toplam 10 bin kişi ile Ağustos-Eylül ayında Bertelsmann Vakfı ile Münih Uygulamalı Siyasi Araştırmalar Merkezi (CAP) işbirliğiyle yapılan ankete göre vatandaşların yakın gelecekte AB Anayasasının kabul edilerek uygulamaya başlanacağını düşünüyor. Burada en ilginç nokta ise geçtiğimiz yıllarda AB Anayasasını referandumlarda reddeden Fransa ve Hollanda'daki sonuçlar. Fransız ve Hollandalıların yüzde 57'lik ve 50'lik bir kısım Anayasanın kabul edilerek uygulamaya geçeceğini düşünüyor.

Araştırmanın Almanya ayağında ise Alman halkının üçte ikisi 2020'de AB üye sayısının 27'nin üzerinde olacağını düşünüyor. Almanların hemen hemen yarıya yakını ise Türkiye'nin ve Ukrayna'nın önümüzdeki 15 yıl içerisinde üyeliğe kabul edileceğini düşünüyor. İngilizlerin de yarıdan fazlası aynı görüşü paylaşıyor. Bu oran diğer eski Avrupa ülkelerinde ise üçte bire düşüyor. AB'nin geleceği ile ilgili en iyimser ülkeler İspanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya olarak öne çıkıyor. En kötümserler ise Doğu Avrupa ülkelerinden Litvanya, Polonya ve Slovakya.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious