Almanlar artık tatile çıkmıyor

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Almanya'da yaşanan ekonomik kriz ve petrol fiyatlarındaki artışın turist sayısını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun Türkiye'ye gelen Alman turist sayısındaki azalmaya yönelik soru önergesini cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Almanya'da yaşanan ekonomik kriz ve petrol fiyatlarındaki artışın turizme yansıması olduğunu söyledi.

Almanya'dan gelen turist sayısındaki azalmanın, soru önergesinde ifade edilen Alman tur operatörlerinin taleplerine ve ilişkilere indirgenmesinin yerinde olmayacağına kaydeden Bakan Koç, "Öncelikle, Alman ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar Alman vatandaşlarının yalnızca Türkiye'ye değil, diğer ülkelere yapacakları seyahatlerini de etkilemiştir. Ekonomik kriz öncesinde bir Alman vatandaşı yılda ortalama 3 kez tatil yaparken, özellikle bu yıl bu oran yılda ortalama 1'e düşmüştür" dedi.

Petrol fiyatlarındaki artış ve kuş gribinin de turizm sektörünü olumsuz etkilediğini kaydeden Bakan Koç'a göre kuş gribi yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada turizm sektörünü olumsuz yönde etkiledi. Bakan Koç'un açıklamasında Türkiye'de rastlanan kuş gribinin Alman basınında abartılı olarak yansıtılmasının da Türkiye'ye gelmeyi düşünen Alman vatandaşlarında tedirginliğe neden olduğunu kaydetti.

Baloğlu'nun, tur operatörlerinin talepleri ile ilgili sorusu üzerine, Alman tur operatörlerine yönelik, turizmin geliştirilmesi amacıyla birlikte reklam faaliyetleri çalışmalarının yapıldığını kaydeden Koç, "Bununla birlikte tur operatörleriyle görüşmeler devam etmekte, talepleri mümkün olduğu ölçüde yerine getirilmektedir" diye konuştu.

Türkiye'ye 2004 yılında yaklaşık 17.5 milyon, 2005 yılında da 21.1 milyon turist geldiğini kaydeden Bakan Koç, Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre de 2004 yılında 15.9 milyar dolar, 2005 yılında da 18.1 milyar dolar gelir sağlandığını belirtti. Koç, şunları kaydetti: "Türkiye destinasyonu markalaşma yolunda tüm dünyada bilinirliğinin arttırılması amacıyla pazar ülkelerimizde günümüzün tüm tanıtım araçlarından faydalanılarak ülkemizin tanıtımı en iyi şekilde yapılmaktadır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious