Almanlar bile vatandaşlık sınavını geçemez

Almanlar bile vatandaşlık sınavını geçemez.21383
  • Giriş : 09.07.2008 / 22:20:00
  • Güncelleme : 09.07.2008 / 21:57:03

Almanların çoğu, Alman vatandaşı olmak isteyen yabancılar için 1 Eylül'den itibaren uygulanacak vatandaşlık sınavındaki soruları yanıtlayamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı Alman televizyonları ve gazeteleri tarafından sokakta yapılan araştırmalarda halkın çoğu, kendilerine yöneltilen vatandaşlık sınavı sorularına doğru cevap veremedi.

Hangisi Almanya'nın komşusu?

Bild gazetesinin internet sayfasında video görüntüleriyle yayımlanan bir araştırmada, "Norveç, Bulgaristan, İspanya ve Lüksemburg'dan hangisinin Almanya'nın komşu ülkesi olduğu" sorusuna hiçbir vatandaş Lüksemburg doğru cevabını veremezken, genç bir kız Lüksemburg'un devlet olduğunu bile bilmediğini söyledi.

Almanya'nın nüfüsü ne kadar?

Almanya'nın nüfusunun çok sayıda kişiye sorulması üzerine de, sadece 2 kişi 82 milyon doğru cevabını verirken, çoğu vatandaş nüfusun yaklaşık 70 milyon olduğu tahmininde bulundu.

Koalisyon ortağı SPD'nin açılımı nedir?

Almanya'da koalisyon ortağı olan Sosyal Demokrat Parti kısaltması olan SPD'nin açılımının sorulması üzerine de çoğu vatandaş buna cevap veremezken, bir kız "Sosyalist Parti" cevabını verdi.

STASİ nedir?

Eski Doğu Almanya'nın (DDR) istihbarat teşkilatı olan STASI'nin ne olduğu sorusuna da çoğu vatandaş cevap veremedi.

"N24" özel televizyonu da benzer bir araştırma yaparak, vatandaşlara Alman anayasasının ne şekilde adlandırıldığını sordu, ancak "Grundgesetz" (Temel yasa) cevabını çoğu vatandaştan alamadı.

Yeşiller Partisi'nden Alman meclisi üyesi Hans-Christian Ströbele de, televizyona yaptığı açıklamada, soruların çoğunun ayrıntılı konularla ilgili ve gereksiz olduğunu belirterek, bu soruların çoğunu Alman vatandaşlarının yüzde 50'sinin ya da daha fazlasının bilemeyeceğini söyledi.

VATANDAŞLIK SINAVI TARTIŞMA KONUSU

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, "Stuttgarter Zeitung" adlı gazeteye yaptığı açıklamada, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar için hazırlanan vatandaşlık sınavını savunarak, bu sınavın fazla zor olmadığı görüşüne yer verdi.

Alman vatandaşlığı verilmesinde cömert davranıldığını, ancak vatandaşlık verilmesinin ön şartsız olamayacağını ifade eden Schaeuble, vatandaşlık sınavının ehliyet sınavı kadar bile zahmetli olmadığını kaydetti.

Claudia Roth çifte vatandaşlığı savundu

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth ise, Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler için engellere ihtiyaç olmadığını belirterek, çifte vatandaşlığı da savundu.

Sol Parti Alman meclisi üyesi Sevim Dağdelen de Alman vatandaşlığına geçişlerin kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

Yeşiller Partisi Alman meclisi üyesi Volker Beck, "Berliner Zeitung"a yaptığı açıklamada, sınavla Alman vatandaşlığına geçilmesinin zorlaştırıldığını, çoğu Alman vatandaşında bile bulunmayan bilgiler istendiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Dieter Wiefelspütz ise, "Mitteldeutsche Zeitung"a yaptığı açıklamada, sınavı sakıncasız bulduğunu ve bir engel olarak görmediğini belirterek, cevapların öğrenilebileceğine dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*