Almanları zam vurdu

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Alman tatil severleri benzin zamları tatilden etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sürekli yükselen benzin fiyatları tatil sever Almanları da vurdu. Pek çok Alman bu seneki benzin fiyatlarını gerekçe göstererek tatile gidemeyeceklerini söylediler. Almanlar, tatil yerine yazı evde geçirmeyi planladıklarını belirttiler.
Almanya'da benzin fiyatları rekor seviyeye ulaştı. Litre başına dizel fiyatları 1,20 euro olurken, normal benzin 1,40 euroya satılıyor. Süper benzin ise 1,42 eurodan sürücülerin bütçelerini zorlamaya devam ediyor.

Alman Bild am Sonntag (BamS) gazetesi, yükselen benzin fiyatları nedeniyle pek çok Alman'ın arabayla tatile gitmek yerine evde kaldığını yazdı. Gazeteye, Köln şehrinden konuşan Friedrich Schmidt (47) "Benzin fiyatları 1,20'yi bulmuşken bizim yapacağımız en iyi iş bu sene tatili evde geçirmek olacaktır."diyerek tatile gidemeyeceklerini söyledi. Schmidt, karısı Johanna (47), çocukları Daniel (23) ve Janine (19) ile yıllarca Hırvatistan'a arabayla tatile gittiklerini belirterek, "Bu sene gidiş geliş için 400 euro harcamamız gerekiyor. Bu miktarsa bizim bütçemizi aşıyor."dedi.

BamS'a Hamburg'dan konuşan bir diğer Alman ise; Macaristan yerine Hamburg'u tercih ettiklerini ifade etti. Hamburglu Michael Peters (45), Macaristan'a tatile gitmek yerine yazı Hamburg'da bir kamp alanında geçireceklerini aktardı. Peters, eşi Sabina (38) ve kızı Mathilda (7) ile birlikte Macaristan'da bir hafta konaklamanın kendilerine 180 euroya mal olmasına karşın 800 euro benzin parası ödeyemeyeceklerini vurguladı.

Aynı şehirden başka tatil severler de yine benzin fiyatlarından şikayet etti. Wolfgan Borcehrt (40) ve eşi Christine (36) karavanlarının bu sene yola çıkmayacağına işaret ettiler. Borcehrt çifti, karavanın bu sene kamp alanında mahzur kalacağını belirttiler.

Leipzig şehrinden Hecke ailesi de yükselen benzin fiyatları nedeniyle tasarrufa yönelenler arasında. Hecke ailesi, arabalarını bir kenara bırakıp artık bisiklet kullandıklarını anlattılar. Aile, "Bisiklet hem sağlıklı hem hesaplı."yorumunu yaptı. Norman Hecke (29), eşi Katy (28) kızları Aimee Joy (5) ve Amelie (2) ile birlikte tatili evlerinin bahçesinde geçireceklerini aktardı.

Öte yandan Alman Otomobil Kulübü (ADAC) de 2000 yılından bu yana benzin fiyatlarının yüzde 30 oranında arttığını açıkladı. ADAC sözcüsü Jochen Oestrele bu artışın tatilcilerin bütçesine ortalama bin 400 euro ek yük getirdiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious