Almanların Erdoğan korkusu

Almanların Erdoğan korkusu.12652
  • Giriş : 25.07.2008 / 08:34:00

Obama’nın Brandenburg’da konuşmasına karşı çıkan Hristiyan Demokratlar’ın aslında Erdoğan’dan korktuğu ortaya çıktı. Ramsasuer, ‘Ya Erdoğan gibi bir lider konuşmak isterse ne yapacağız’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’nİn Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama’nın Almanya’daki tarihi Brandenburg Kapısı’nda konuşma yapmasına izin verilmemesine yönelik tartışmalar sürüyor. Obama’ya seçilmiş bir başkan olmadığı gerekçe gösterilerek Brandenburg’da konuşma yapmasına izin verilmemişti. Alman Hristiyan Demokrat Partisi Grup Başkanı ise tartışmaya ilginç bir boyut getirdi. Peter Ramsauer: ‘Eğer bir başkan adayı değil de Tayyip Erdoğan gibi seçilmiş bir başkan Brandenburg Kapısı’nda konuşma yapmak isterse ne yapacağız’ diyerek asıl korkularını dile getirdi. ‘Alman sokaklarını başka ülkelerin seçim kampanyalarına emanet mi edeceğiz’ diye soran Ramsauer konunun bu boyutuna da dikkat edilmesi gerektiği vurguladı.

ALMANLAR GÜNLER ÖNCE BÖLÜNDÜ

Obama’nIn Berlin ziyareti sırasında Brandenburg Kapısı’nın önünde konuşmak istemesi haftalar öncesinde Alman siyasetini bölmüştü. Obama’nın bu yöndeki talebini eleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, söz konusu konuşmanın ABD seçim kampanyasının ülkenin ortasında sürdürülmesi anlamına geldiğini öne sürerek buna karşı tavır almıştı. Obama’ya destek veren Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise, Obama’nın konuşma talebini Alman-Amerikan dostluğunun bir ifadesi olarak tanımlamıştı. Ancak sonuçta Merkel’in dediği oldu, Brandenburg Kapısı önündeki konuşma iptal edildi. Obama, bunun yerine, Berlin’in duvarla ayrı olduğu dönemin sınır geçiş kapısı CheckPoint Charlie’deki Zafer Anıtı önünde konuşmasını yaptı

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*