Almanlar'ın tatil için üçüncü tercihi Türkiye

Almanlar'ın tatil için üçüncü tercihi Türkiye.19801
  • Giriş : 10.03.2008 / 18:21:00

lman turistlerin, tatil yapmada İspanya, İtalya'dan sonra Türkiye'yi üçüncü sırada tercih etmesi sezon öncesi Manavgat'ta turizmcileri harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Turizmciler, katılacakları yurtdışı tanıtım fuarlarında Antalya Bölgesi destinasyonunu cazip hale getirerek Almanların İspanya ve İtalya gitme önceliğini Türkiye'ye vermelerini sağlayacak.

Alman 'Dıe Welt' gazetesi geçtiğimiz günlerde Berlin'de düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası(ITB) fuarında yayınladığı haberde 2007 yılında Almanların tatil için yüzde 13'nün İspanya'yı, yüzde 7,3'nün İtalya'yı ve yüzde 6,1'inin Türkiye'yi tercih ettiğini belirtti. Gazete haberinde geçen yıl Almanların yüzde 6'sının tatil destinasyonu olarak Avrupa dışındaki ülkeleri tercih ettiklerini, her 3 Alman'dan birinin ülke içinde tatil yaptığını kaydetti. Turizm şehri Manavgat'a gelen turistlerin yüzde 65'nin Almanların oluşturduğunu belirten Side-TUDER Başkanı Cengiz Haydar Barut, geçen Berlin'de halk otobüslerine ve metrolara verdikleri reklamı bu yılda vereceklerini söyledi. 2008 yılında Antalya'ya 9, Manavgat'a ise 3 milyon turistin gelmesini hedeflediklerini belirten Cengiz Haydar Barut, ilçede kış turizmini yaygınlaştırarak İspanya'ya giden doğa sporları tutkunu ve entelektüel turistleri turizm şehrine çekeceklerini söyledi. Barut, "Her yıl 2 milyon Alman turist kış sporları için İspanya'nın Mayorka Adası ile İtalya'ya gidiyor. Kışın kademeli olarak her yıl 500 bin Alman turistleri Türkiye çekersek birincilik bize geçer. Özellikle Alman bisiklet sporu tutkunları kışın İspanya'yı tercih ediyor. Turizm şehrinde oluşturacağımız alternatif turizm alanları ile Almanları Manavgat'a çekeceğiz. Kış sporlarında Manavgat'ı cazibe merkezi haline getirsek ilçeye gelen Alman sayısını yüzde 65'lerden yüzde 85'lere çıkarırız. Manavgatlı turizmciler olarak bunu başaracağımıza inanıyorum." diye konuştu.

Turizm şehrinde kış sporlarını yaygınlaştırmak ve Alman sporcuları turizmi şehrine çekmek için Herford Bisiklet Kulübü sporcularının Manavgat'a davet ettiklerini belirten TİYOSAB Bakan Yardımcısı Ali Keleş, bölgenin son 10 yıldır gözde ülke turistlerinin Almanlar olduğunu kaydetti. Keleş, "Bölgemizi kış sporlarında cazip hale getirsek İspanya'ya giden Almanları Türkiye'ye çekeriz. Biz alternatif oluşturursak Alman dostlarımız İspanya yerine Türkiye'yi tercih edecektir." diye konuştu.

Gazete Dresdner Bank tarafından yapılan araştırmaya göre dünya da en fazla seyahat harcaması yapan milletin Almanlar olduğunu aktardı. Almanların 2007 yılında tatil için 61 milyar Euro harcadığını, bu yıl ise bu rakamının 65 milyara çıkması tahmin ediliyor. Almanlar, tatil için Türkiye'de sonra 3,6 oranla Yunanistan'ı ve 2,7'de Fransa'yı tercih ettiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious