Almanya, Bush'a öfke püskürdü

Almanya, Bush'a öfke püskürdü.15794
  • Giriş : 08.11.2008 / 20:07:00

Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries, ABD Başkanı George W. Bush'un ve ABD yönetiminin teröre karşı mücadelede sergilediği tutumu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brigitte Zypries, yarın yayınlanacak ''Tagesspiegel am Sonntag'' gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'deki seçimleri kazanan Barack Obama ile birlikte bu ülkenin hukuk devleti ilkelerine dönmesini ve teröre karşı mücadele konusunda daha sıkı işbirliği yapılmasını beklediğini belirterek, ''Uluslararası standartlara göre işkence anlamına gelen ve Başkan Bush tarafından kaçınılmaz olduğu açıklanan önlemlerin yeniden değerlendirileceği konusunda iyimserim'' dedi.

Kimi kişilerin yasalara aykırı hareket etmesinin beklenilebileceğini ifade eden Zypries, ancak en yüksek düzeyli bir yetkilinin tartışmalı sorgulama yöntemlerini uygun görmesinin kabul edilmemesi gerektiğini kaydetti.

ABD'de gelecekte atanacak adalet bakanından da, gelecek yıllarda olduğundan daha sıkı bir işbirliği beklediğini belirten Zypries, ''Bu konuda özellikle terörizmle ilgili davaları düşünüyorum. Hukuksal açıdan yaptığımız kimi yardım taleplerimize ABD'nin daha fazla istekli bir biçimde karşılık vermesini beklerdim'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*