Almanya, fakirleşiyor mu?

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Almanya'da 3 milyondan fazla hanenin aşırı borçlu yaşadığı bu ay başında açıklanan rakamlarda ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halkın çoğunun aşırı borçlu yaşamasının ve banka hesaplarında (Dispo-Kredit) eksiye düşmesinin aka planında kira, vergi ve elektrik gibi giderlerini krediden kaşılamanın yattığı ortaya çıktı.
Bankadaki eksiye düşme hakkını zorlayan çalışanlar, bir sonraki aya her seferinde biraz daha düşük bir hesap miktarıyla başlamak zorunda kalıyor ve dolayısıyla ödeme sıkıntısına düşüyor.

Halkın borçlanma oranlarını araştıran 2006 Borç Raporu'na göre, Almanya'da halen 3 milyon 100 binden fazla insan normalin üzerinde borçlu yaşıyor. Bu rakamın 1999 yılındaki verilerin iki katı olduğunu belirten uzmanlar, bu yılın daha ilk çeyreğinde 30 binden fazla insanın bireysel iflas başvurusunda bulunduğunu ifade etti.

Federal İstatistik Dairesi'nin rakamlarına göre, iflas başvurusu yapanların sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50 artış gösterdi. Yapılan araştırmalarda, halkın aşırı borçlanma batağına sürüklenmesinin nedenleri arasında işini kaybetme, azalan gelir düzeyi, kira, gıda ve sigorta gibi artan hane giderleri, yakıt giderlerinin yükselmesi ve vergilerin arttırılması gibi etkenler geliyor.

MAAŞLAR AZALDI, GİDERLER ARTTI

Almanya'da çalışanların birçoğu işini kaybetme korkusu yaşamaya başlarken, tam zamanlı bir iş bulma şansı da giderek azalmaya başladı. Birçok küçük ölçekli ve atölye tipi işyeri iflas ederken, milyonlarca çalışan da süreye bağlı sözleşmeli personel olarak istihdam edilmeyi ya da işten çıkarılmak yerine gelir indirimine razı olmayı kabul etmiş durumda. Her ne kadar geçtiğimiz yıllara kıyasla sektörüne göre yüzde 0.4 ile 1.2 arasında maaş artışı yapılmış olsa da yüzde ikide seyreden enflasyonla kıyaslanınca çalışanlar yine eksiden kurtulamamış oluyor.

Diğer yandan ise kira ve gıda giderleri, sigorta primi ödemeleri gibi günlük hayatın doğrudan harcamalarında yaşanan artışlar net maaşlardaki esnek alanı da iyice daraltmış durumda. 2005 Tüketici Analizi'ne göre, halkın 11 milyon 170 binine denk gelen yüzde 17.2'lik kesiminin net gelirinden serbestçe harcayabileceği parası bulunmuyor. Her dört çalışandan sadece birinin ay sonunda sosyal harcamaları için cebinde 100 Euro'dan az parası kalıyor.

Bu arada, ısınmada kullanılan doğalgaz, fuel oil'in yanında benzin ve mazot masrafları son yıllarda düşmek bir yana sadece yükseliyor. Ortalama bir hane geçen yıl doğalgaza 100 Euro daha fazla öderken, fuel oil için de 300 Euro daha fazla ödemek zorunda kaldı. Federal hükümetin yanında eyalet hükümetlerinin de ayrı ayrı yaptığı düzenlemeler neticesinde artan akaryakıt, tütün vergilerinin yanında hastalık sigortası kesintilerinde yapılan artışlar halkın belini büktü. Ulaşım ve çöp vergisinin yanı sıra kamu hizmetlerinden alınan harçların arttırılması birçok haneyi zorlamaya başladı. Bütün bunların yanında hükümetin aldığı kararlara göre, 2007 yılı da şimdiye kadar yapılan en yüksek vergi artışlarının yaşanacağı yıl olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious