Almanya, Özil'in kararından memnun

Almanya, Özil'in kararından memnun.12605
  • Giriş : 05.02.2009 / 20:38:00

Bremen'de oynayan Mesut Özil'in, Alman milli takımını tercih etmesi Almanya'da memnuniyetle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından SV Werder Bremen'de oynayan Mesut Özil'in, Almanya'nın, 11 Şubat Çarşamba Norveç ile yapacağı özel maç için Milli Takım kadrosuna alınması büyük memnuniyetle karşılandı.

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu devlet bakanı Maria Böhmer, bu konuda yaptığı açıklamada, ''Norveç karşılaşmasında kadroya alınması geçmişteki performansının takdir edilmesi anlamına geliyor. Mesut Özil'in takıma alınması uyum için de önemli bir sinyal'' diye görüş bildirdi.

Mesut'un, Türk kökenli olmasına karşın Almanya Milli Takımı'nda oynamaya karar verdiğine işaret eden Böhmer, böylece Mesut'un, göçmen ailelere, Almanya'da etkin bir biçimde çalışmaları için önemli bir işaret verdiğini, çok çalıştıkları takdirde toplumsal alanda yükselmenin mümkün olabileceğini gösterdiğini dile getirdi.

Futbolun uyum için önemine de dikkat çeken Böhmer, uyumun da yalnızca bir takım çalışmasıyla mümkün olabileceğini, günümüzde hemen hemen tüm kulüplerde göçmen kökenli oyuncuların bulunduğunu, kulüplerin böylece uyuma da katkı sağladıklarını kaydetti.

Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanları Claudia Roth ile Cem Özdemir de yaptıkları ortak açıklamada, Mesut'un Almanya Milli Takımı kadrosuna alınmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, teknik direktör Joachim Löw ve Almanya Futbol Federasyonu'nun (DFB) böylece daha önce de milli takıma çağrılan Serdar Taşcı'da olduğu gibi yeni bir sinyal daha verdiğini bildirdiler.

Mesut'un kadroya alınmasıyla, Türk kökenlilerden vazgeçilmesinin şart olmadığının ve yeteneklerinden yararlanılabileceğinin gösterildiğini belirten Roth ve Özdemir, Mesut'un da, aldığı bu kararla iyi bir pozisyonda oynama fırsatını değerlendirmek istediğini gösterdiğini ifade ettiler.

Özil'in bu kararıyla, Almanya'da yaşayan milyonlarca göçmen için bir örnek oluşturabileceğine dikkat çeken parti başkanları, kendisine milli takımda başarılar dilediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*