Almanya 1990'dan beri böylesini görmedi

Almanya 1990'dan beri böylesini görmedi.13933
  • Giriş : 07.11.2008 / 15:19:00

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, eylül ayında ülkedeki üretimin, ağustos ayına göre yüzde 3,6 oranında gerilediği açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'da eylül ayında üretimde, 1990'lı yılların ortasından bu yana en büyük azalma görüldü.

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından bugün başkent Berlin'de yapılan açıklamada, eylül ayında ülkedeki üretimin, ağustos ayına göre yüzde 3,6 oranında gerilediği, bunun da 1990'lı yılların ortalarından bu yana ülkedeki en büyük düşüş olduğu bildirildi.

Açıklamada, ağustos ayında üretimin yüzde 3,2 oranında arttığı, ancak dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle, Alman ekonomisinin lokomotifi olan ihracat sektöründeki taleplerin de büyük ölçüde azaldığı ifade edildi.

Üretimin gelecek aylarda da fazla artmayacağı öngörüsünde bulunulan açıklamada, özellikle sanayi ve inşaat sektöründeki taleplerin büyük ölçüde azaldığı kaydedildi.

Sanayi üretimindeki azalmanın yüzde 3,8, inşaat sektöründeki gerilemenin de yüzde 1,7 oranında olduğu belirtilen açıklamada, tüketim malları üretiminde de eylül ayında ağustos ayına göre azalmanın yüzde 2,9 oranında olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*