Almanya artık göç vermeye başladı

  • Giriş : 31.05.2007 / 17:25:00

Almanya artık ülke olarak yavaş yavaş "cazibesini" kaybetmeye başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya artık ülke olarak yavaş yavaş "cazibesini" kaybetmeye başlıyor, ülkeden göç edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Merkezi Almanya'nın Wiesbaden kentinde bulunan Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı rakamlara göre, 2006 yılında 155 bin Alman yurtdışına göç etti. 2005 yılında ise Almanya'dan göç edenlerin sayısı 145 bin olması dikkat çekici. Yani yüzde 7'lik bir artış söz konusu.

İstatistik verilere göre, Almanya'dan göç edenler özellikle İsviçre'ye, Amerika'ya ve Avusturya'ya gidiyor. Uzmanlar, Almanya'da eğitim almış veya mesleğinde uzmanlaşanların yurtdışında daha kolay iş bulma imkanına sahip olduklarını belirterek, bu yüzden göç artıyor tesbitinde bulundular. İstatistik Dairesi'nin verilerinde bu insanların "neden göç ettiklerine dair" herhangi bir veri yok. Ayrıca istatistik verilerinden yola çıkarak, Almanya'dan göç edenlerin Alman, göçmen kökenli veya Doğu Avrupa'dan göç eden Alman kökenli oldukları da tespit edilemiyor. Bu konuda birde Almanya'dan göç edenlerin iş icabı kısa vadeli yurtdışına göç edip etmedikleri de belirsiz. Bu konuda ama Batı Almanya'dan yurtdışına göç edenlerin Doğu Almanyalılara nazaran daha yüksek olması ise dikkat çekici.

Almanya'ya 2006 yılında göç edenlerin sayısı ise 662 bin. Göç edenlerin 558 bini yabancı pasaportuna sahip. Bu oran 2005 yılında Almanya'ya göç eden yabancılarla kıyaslandığında yüzde 4'lük bir düşüş söz konusu. Bu arada ülke genelinde Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya "göç" edenlerin sayısı 136 bin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious