Almanya 'aşırı sağ'a eğitimle cevap verecek

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Almanya'da içişleri ve kültür bakanlıkları, gençler arasında yayılan aşırı sağ ideolojilere karşı savaş açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet ve eğitim yetkililerinin beraber hazırladığı proje kapsamında Alman okullarında neonazi ideolojinin tehlikelerini anlatan iki film gösterilecek. 13-16 yaş arası öğrencilere hitap eden filmlerden biri uzun metrajlı, biri ise belgesel olacak. Daha sonra eli kamera tutan öğrenciler arasında aynı konuda bir video film yarışması yapılacak.

Almanya'da bütün eyaletlerde aşırı sağcı grupların çoğaldığına dikkat çeken Beckstein, "Bu örgütler 2004 yılında 12 bin suç işledi. Suçlar ile mücadele etmektense onları önlemek daha sağlıklı." dedi. Aşırı sağcı grupların işlediği suçların çoğu propagandadan ibaret olsa da, bir seneye sığan 776 şiddet vakası yetkililer için bir alarm sinyali oldu. Almanya'da halen 10 bine yakın şiddet yanlısı aşırı sağcı grup üyesi bulunduğu belirtilirken, neonazi görüşlü şahısların artık 'dazlak' gibi standart kalıplara girmekle kalmayarak eyalet meclislerine milletvekili gönderebilmesi ve "sokakta göze batmaması" özellikle lise yaşındaki gençler için büyük tehlike olarak algılanıyor.

Neonaziliğin birçok ifade biçiminin mevcut yasalara aykırı olmadığına, ayrıca eyaletler arasında yorum farkları bulunduğuna dikkat çeken Baden-Württemberg Eyalet Emniyet Müdürü Erwin Hetger, "Aynı müzik, bazı hakimlere göre suç unsuru oluştururken, bazı mahkemelerde zararsız olarak görülüyor." dedi. Bavyera İçişleri Bakanı Beckstein, Nazi motifli müzik dinleyen komşuların her halükarda ihbar edilmesi gerektiğini vurguladı: "Hakimin önüne ne kadar fazla delil getirirsek bu tür müziklerin o kadar önüne geçeriz."

Meslek perspektifi olmayan gençlerin sağcı radikalizme daha eğilimli olduğunu vurgulayan Günther Beckstein, aileleri çocukların okul sonrası vaktini "makul meşguliyetlerle" doldurmaya çağırdı.

"Kuzu Postuna Bürünmüş Kurtlar" projesini destekleyen ve Federal Aile İşleri Bakanlığı bünyesinde kurulan "Schau Hin!" (Dikkat et!) inisiyatifi, gençlerin aşırı gruplara üye olmasına karşı mücadele ediyor. ARD ve ZDF televizyonu, TV Spielfilm dergisi ve Arcor telekomünikasyon şirketi ile ortaklaşa çalışan "Schau Hin" ekibinin koordinatörü Barbara Groth, "Film göstererek gençleri radikalizme özendirdiğimizi söyleyenler var. Herhalde her aydınlatmanın içinde biraz özendirme de var. Ancak tarihimiz bize, susmanın ne kadar tehlikeli olduğunu öğretti." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious