Almanya Başbakanı Merkel: AB'de kültürel çeşitlilik bir şans

  • Giriş : 29.06.2007 / 16:54:00

Merkel, farklı kültürlerden gençlerin ortaklaşa hareket etmelerinin AB geleceği için çok önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya Başbakanı Angela Merkel, farklı kültürlerden gelen gençlerin ortaklaşa hareket etmelerinin Avrupa Birliği'nin (AB) geleceği için çok önemli olduğunu belirtti.

Başkent Berlin'de gerçekleşen Avrupa Gençlik Toplantısı'nın kapanış programına katılan Merkel, "Bu toplantıda Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen gençler bir araya gelip tanışma fırsatı buldular. Avrupa için kültürel çeşitlilik bir şans olduğu için AB'deki gençler bir araya gelip kaynaşmaları çok önemli." dedi. Almanya'nın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı sürecindeki çalışmalar hakkında bilgi veren Merkel, "Biz, üniversite öğrencilerin yanı sıra meslek eğitimi alan gençlerinde değişik AB ülkelerinde staj yapma imkanı sahip olabilmeleri için çalışmalarda bulunduk. Umarım bizden sonra Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralan ülkelerde bu konu başlattığımız çalışmalara devam ederler." dedi.

Gençlerin bu toplantıda kısa zamanda kaynaşabildiklerine sevinen Aile Bakanı Ursula von der Leyen, "Bu gibi toplantılarda insanların kaynaşması çok önemlidir. Bizler, farklı kültürlerden gelenlerle diyalog kurmalıyız ki, başkaları hakkında bilgi sahibi olalım. Siz, diyalog ile kısa zamanda kaynaşmanın mümkün olduğunu sergilediniz." dedi. Leyen, AB'nin geleceği için "vizyona" sahip olan gençlerin varlığı "hayati" olduğuna dikkat çekerken, "Gençleri siyasete ve sosyal aktivelere kazanabilmek için bu gibi toplantılarda AB'nin önemini vurgulamalı. Gençler ayrıca bu gibi toplantılarda başkalarıyla tanışarak daha hoşgörülü oluyorlar. Bu hoşgörü de AB'nin geleceği için çok önemli." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious