'Almanya bir göç ülkesi değil'

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Udo Nagel, Almanya'nın bir göç ülkesi olmadığını, ülkede yaşayanların belirli sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülke çapında tanınan sunucu Sabine Christiansen tarafından yönetilen açık oturuma, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odasının (TATSO) eski Başkanı Kemal Şahin, ceza avukatı Gül Pınar, kabare oyuncusu Kerim Pamuk ve Aşağı Saksonya Eyaleti Kriminoloji Araştırma Enstitüsü Başkanı Christian Pfeiffer de katıldı.

Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Nagel, açık oturumda yaptığı konuşmada, Almanya'nın bir göç ülkesi olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Hamburg'ta yaklaşık 200 bin kişi geçici oturumla kalmaktadır. Öncelikle bu sorunu çözmeliyiz. Uyum sağlayamayan da ülkesine dönmeli. Almanya'da kalabilmek için bir kişinin öncelikle iyi derecede Almanca bilmesi ve kendi geçimini temin etmesi gerekiyor. Bazı değerlere uyum gösterilmeli. Almanya'nın kalifiye elemanlara ihtiyacı var.”

TATSO'nun eski başkanı Şahinler Holding Yönetim kurulu Başkanı Şahin ise Almanya'nın bir göç ülkesi olduğunu ve bu gerçeği kabul etmek zorunda olduğunu belirterek, “Uyum konusunda verilen vaatler sadece sözde kalıyor” dedi.
Şahin, bazı açıklamalarla Almanya'nın yabancılar tarafından korkulan bir ülke haline gelmemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Almanya, ülkesinde yaşayan yabancılar için dost bir ülke olmalıdır, düşman değil. Öncelikle yeni nesle motivasyon verilmeli. İyi kalifiye olmuş gençlere ihtiyacımız var deniliyor. Türkler arasında bu oran hızla artıyor. Üniversite mezunu gençlerimiz işsiz. O halde onlara eşit şans tanınmalı ve koşullarını iyileştirmeliyiz.”

Kamu kuruluşlarına ve büyük şirketlere daha fazla göçmen kökenli gencin alınması gerektiğini kaydeden Şahin, “Almanya'nın vizyon sorunu var. Hepimiz Almanya'nın daha başarılı ve iyi olabilmesi için çaba harcıyoruz. Ancak onlar da bu konuda çaba harcamalı” diye konuştu.

Avukat Gül Pınar da yabancılar yasasıyla ceza yasasının birbirinden ayrı tutulması gerektiğini belirterek, herhangi bir suçtan yargılanan bir göçmenin oturum sorunuyla karşı karşıya kaldığını vurguladı. Pınar, bu iki statünün birbirinden ayrılması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Yabancılar yasası tümüyle değiştirilmeli. Uyum konusunda hala eksiklikler var. Hala geçici oturum statüsüyle kalan yabancıların çalışma izni yok.”

Aşağı Saksonya Eyaleti Kriminoloji Araştırma Enstitüsü Başkanı Christian Pfeiffer de yabancılar arasında suç oranının Almanlara göre daha fazla olduğunu, ancak şiddet ve suç nedenlerinin iyi sorgulanması gerektiğini söyledi. Türk gençlerinin Alman gençleri kadar zeki olduğunu vurgulayan Pfeiffer, şunları kaydetti:

“İstatistiklere göre, Alman gençlerinin yüzde 91'inin kendi odaları var. Bu oran Türk gençlerinde yüzde 12. Bilgisayar ve elektronik eşyalar en fazla Türk gençlerinde. Türk gençleri ve çocukları, kalabalık ailelerde ve kalabalık ortamlarda iyi öğrenemiyor. Eğitimdeki başarısızlıklarının nedeni zekaları değil, yaşam ve çalışma koşullarıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious