Almanya Cumhuriyeti 60 yaşında

Almanya Cumhuriyeti 60 yaşında.13129
  • Giriş : 22.05.2009 / 17:26:00

Bugün Avrupa Birliği"nin önde gelen ülkelerinden olan Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrası temeli atılan cumhuriyet ve anayasayı törenlerle kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

23 Mayıs 1949 tarihinde Bonn"da açıklanan geçici anayasa ile Federal Almanya Cumhuriyeti kurulmuş oldu. Weimar Cumhuriyeti"nde yapılan hatalardan dersler çıkarılarak hazırlanan anayasada temel haklar genişletildi, eyaletlerle başbakanın konumu güçlendirildi.

Geçici olarak tasarlanan ancak son derece tutarlı çıkan anayasa iki Almanya"nın birleşmesinden sonra da yürürlükte kaldı.

"Tanrıya şükürler olsun!"

Almanya"da yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri yüzünden, 60"ıncı yıldönümü resmi kutlamaları bir gün önceye alındı.

Federal Almanya Cumhuriyeti"nin kuruluşunun 60"ıncı yıldönümü resmi törenleri sabah saatlerinde Berlin Katedrali"ndeki dini ayinle başladı.

Cumhurbaşkanı Horst Köhler ve Başbakan Angela Merkel'le birlikte Alman siyasetinin önde gelen isimlerinin de hazır bulunduğu, yaklaşık bin kişinin katıldığı ayin töreninde Alman Protestan Kilisesi Başkanı Piskopos Wolfgang Huber ve Alman Katolik Kiliseleri Başkanı Başpiskopos Robert Zollitsch birer konuşma yaptılar.

Protestan Kilisesi Başkanı Piskopos Wolfgang Huber ayin töreninde yaptığı konuşmada “Federal Alman Anayasası için Tanrıya şükürler olsun” ifadesini kullandı.

Huber, “Tanrıya bu değerli anayasamız için şükranlarımızı sunuyoruz. İki Almanya"nın birleşmesi yolunu açmış olması dolayısıyla da geçici anayasamızın aslında geçici nitelikte olmadığı tasdik edilmiştir. Anayasamız Almanya"nın karanlık tarihinden dersler çıkarılarak hazırlanmıştır. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Anayasamız Hristiyan kimliğiyle bağlantılı olsa da vatandaşlara dinden bağımsız, özgür bir yurt imkânı sağlamıştır.” dedi.

"Aşırılıklara yer yok!"

 

Alman Katolik Kiliseleri Başkanı Başpiskopos Robert Zollitsch de konuşmasında anayasanın temel haklara verdiği öneme değindi. Zollitsch, “özgürlük ve insan onurunun önemine vurgu yapan anayasanın Nazi diktasının bir sonucu olarak, yapılan hatalardan ders alınarak ortaya çıktığını” belirtti. 

Alman Katolik Kiliseleri Başkanı, “Toplumumuzda, ırkçılık, azınlıklara yönelik düşmanlık, düşünce özgürlüğüne yönelik baskılarla şiddetin haklı görülmesinin yeri yoktur” diye konuştu.

 

Köhler'den anlamlı konuşma

 

Ayini izleyen Konser Merkezi'ndeki töreneyse devlet erkânı ile yabancı temsilcilikler, iş dünyası ve dini cemaatler ile kültür ve sanat dünyasını temsil eden yaklaşık bin beş yüz yerli ve yabancı davetli katıldı.

Devlet töreninin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Federal Almanya Cumhuriyeti"nin 60 yıllık tarihinde kat edilen başarıları övdü ve bu başarıların doğru yolda ilerlendiğinin ispatı olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Horst Köhler konuşmasında 23 Mayıs 1949"da kabul edilen Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasasının “özgürlüğün ışığı” olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Horst Köhler, konuşmasında iki Almanya"nın birleşmesine de değindi. Köhler, “Almanya"nın bütünlüğünün korunmasının bitmeyecek bir süreç” olduğunu söyledi.


 

Cumhurbaşkanı, eski Doğu Almanya vatandaşları ve Almanya"nın doğusu için yapılan kalkınma çabalarını övdüğü konuşmasında, “Doğu"daki yüksek işsizlik oranlarından dolayı duyulan tedirginlik ve endişeleri de paylaştığını” belirtti.  


“Krizi fırsata çevirelim”

Horst Köhler, mevcut mali krizin yeni fırsatlara dönüştürülmesi çağrısında da bulundu. Köhler, krizin, yeni enerji kaynaklarıyla üretim yollarının geliştirildiği bir ekoloji ve sanayi devrimine dönüştürülebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ayrıca iş ahlakı ve onuruna da önem verilmesi gerektiğini vurguladı. 

 

Cumhurbaşkanı Horst Köhler konuşmasında siyasilere ve vatandaşlara tıpkı 60 yıl öncesinde Federal Anayasayı kaleme alanlar gibi kendilerine yeni hedefler belirlemeleri gerektiğini söyledi. Köhler konuşmasını toplum içinde karşılıklı anlayış mesajıyla sürdürdü.

 

Cumhurbaşkanı, “Nesiller arası hoşgörü, engellilerle dayanışma ayrıca Almanlarla göçmenler, zenginle fakir arasındaki birliğin korunup güçlendirilmesi gerektiğini” söyledi.

 

Federal Almanya Cumhuriyeti"nin 60"ıncı ve iki Almanya"nın birleşmesinin de 20"nci yıldönümü, yıl boyunca ülkenin farklı yerlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*