Almanya ile demiryolunda işbirliği

Almanya ile demiryolunda işbirliği.2635
  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanlığı ile Almanya Federal Ulaştırma İmar ve Kentsel Gelişim Bakanlığı arasında, demir yolları alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik protokol imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuk bakan Wolfgang Tiefensee ile resmi görüşmelerini tamamladıklarını ve iki ülke arasında son yıllarda artarak devam eden ticari, kültürel ve ulaştırmayla ilgili ilişkileri gözden geçirdiklerini söyledi.

Yıldırım, özellikle ikili taşımacılık ile AB müzakere sürecinde taşımacılık alanında karşılıklı ne tür işbirliği imkanları olabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Bakan Yıldırım, “Almanya, Türkiye'nin bir numaralı ticaret ortağıdır, ancak ilişkilerin daha da ileriye götürülme potansiyeli her zaman mevcuttur” dedi.

Almanya'nın Ocak ayından itibaren AB dönem başkanlığını devralacağını hatırlatan Yıldırım, başarılar diledi.
Bakan Yıldırım, Almanya'nın başkanlığı döneminde, başta ulaştırma konuları olmak üzere müzakere sürecinin başarıyla devam ettirileceğinden emin olduklarını söyledi.

Yıldırım, iki ülke bakanlıkları arasında imzalanacak protokolün, demir yolları alanında yapım, işletmecilik ve teknik eğitim alanında işbirliğinin geliştirilmesini kapsadığını belirtti.

KONUK BAKANIN KONUŞMASI

Konuk bakan Tiefensee de bu tür somut projeler sayesinde hem iki ülkenin daha da yakınlaşacağını, hem de Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin olumlu şekilde gelişerek büyüdüğünü dile getiren Tiefensee, her iki ülkenin ulaştırma bakanları olarak Türkiye'nin AB üyeliği için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Törende konuşmaların ardından Yıldırım ve Tiefensee tarafından işbirliği protokolü imzalandı.

Bakan Yıldırım, konuk bakan Tiefensee'ye cezve ile iki kahve fincanı hediye ederek, “Bizde, 'Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır' diye bir söz var. İnşallah siz de eşinizle kahve içerken bizi hatırlarsınız” dedi.

Konuk bakan da Yıldırım'a bir lokomotif maketi armağan etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious