Almanya işkenceyi tartışıyor

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Almanya son günlerde Alman askerlerinin Murat Kurnaz'a işkence yapıp-yapmadığını tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin terör zanlısı olarak Küba'daki Guantanamo üssündeki esir kampında yasadışı olarak 4,5 yıl tutulduktan sonra serbest bıraktığı, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı Murat Kurnaz'ın Afganistan'dayken iki Alman askeri işkence yaptığı yönündeki iddiaları Federal Meclis gündemine de taşındı. Konuyla ilgili olarak Federal Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması da tartışma gündemlerinden birisini oluşturuyor.

Murat Kurnaz'ın Afganistan'da yakaladıktan sonra Guantanamo'ya götürülmeden önce gizli bir Amerikan hapishanesinde tutularak iki Alman askeri tarafından kötü muamele yapıldığı yönündeki iddialar Almanya'da yeni bir tartışma başlattı.

Daha önce uzun süre gündem oluşturan Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü'nün (CIA) bu tür tutukluları gizli uçuşlarla gizli hapishanelere taşıması ve Lübnan kökenli Alman vatandaşı Halid El-Masri'nin Makedonya sınırında tutuklanarak Afganistan'a götürülmesi olaylarında Alman hükümetine yönelik eleştiriler gelirken bu olayda Alman Ordusunun Özel Komando Timi'nden (KSK) iki askerin Kurnaz'a kötü muamele yaptı iddiası ortaya atıldı. Kurnaz, serbest bırakıldıktan sonra Alman Stern dergisine verdiği röportajda 1 Aralık 2001 tarihinde Pakistan'ın Peşaver kentinden Almanya'ya dönmeye hazırlanırken havaalanına giden otobüsten zorla indirilerek, Afganistan'daki gizli bir Amerikan hapishanesine götürüldüğünü ve burada özel Alman timinin askerleri tarafından da dövülüşünü şöyle anlatmıştı: "Afganistan'da hapisteyken bir akşam, beni Alman askerlerinin görmek istediğini söyleyerek kamyonun arkasına götürdüler. Kollarında Alman bayrağı olan, kamuflaj üniformalı 2 asker 'Yere otur' dedi. Ellerimi arkadan bağlayıp saçlarımı çekti. 'Kim olduğumuzu biliyor musun? Biz Alman gücüyüz.' dedi. Ardından kafamı yere vurdu. Amerikalılar da buna güldü." Dergiye göre, Kurnaz'a işkence yapan askerler o zamanlar Afganistan'ın "Kandahar KSK" adlı timde görevliydi.

Kurnaz'ın bu iddiaları konuyu Alman Parlamentosu'nun da gündemine taşıdı. Parlamentonun Savunma Komisyonu, Kurnaz'ın iddialarını görüşmek üzere biraraya gelerek konuyu ele almıştı. Komisyon'u Kurnaz olayıyla ilgili bilgilendiren Savunma Bakanlığı, Alman askerlerinin Kurnaz'la Afganistan'da temasa geçtiğini doğrulamış, ancak Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christian Schmidt,"Bedensel bir temas olmamıştır" diyerek işkence iddialarını reddetmişti. Kurnaz'ın iddialarının soruşturulması konusunda bir komisyon oluşturulup oluşturulmayacağı ise hala tartışılmaya devam ediyor.

Kurnaz ayırca Guantanamo'da da Alman İstihbarat Teşkilatı (BND) ve Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) görevlileri tarafından birkaç kez sorgulandığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious