Almanya: İslamcılar takibimizde

Almanya: İslamcılar takibimizde.13247
  • Giriş : 01.11.2008 / 15:54:00

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı August Hanning, Almanya'da yaklaşık 700 İslamcı olduğunu, bir kısmının şiddet yanlısı görülerek izlendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman İstihbarat Teşkilatının (BND) eski başkanı da olan Hanning, yarın yayımlanacak "BZ am Sonntag" gazetesine yaptığı açıklamada, "Almanya'da yaklaşık 700 İslamcı var. Bu sayının iki haneli bir kısmı tehlikeli görülüyor ve özellikle yoğun şekilde izleniyor" dedi.

Pakistan-Afganistan sınırındaki terör kamplarında eğitim görenler arasında Almanya'dan bölgeye giden İslamcıların da bulunduğunu belirten Hanning, bu kişilerin bazılarının Almanya'ya dönerek tehdit oluşturduğunu, terör hedefleri olarak da güvenliğin sağlanmasının zor olduğu kalabalık alanların seçildiğini ifade etti.

El Kaide örgütünün Afganistan ve Pakistan'da yeniden organize olduğunu ve yeniden eylem düzenleyebilecek hale geldiğini kaydeden Hanning, bu örgüte karşı mücadele edebilmek için devletler topluluğunun daha fazla ortak çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Afganistan'ın kendi güvenliğini sağlayabilmesi için daha uzun yıllar geçmesi gerektiğini ifade eden Hanning, Almanya'nın bugüne kadar 24 bin Afgan polisini eğittiğini, Afgan polisinin sayısının 82 bine yükseltilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Hanning, Almanya'nın Afgan polis teşkilatının kurulmasını yılda 36 milyon avroyla desteklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*