Almanya işsizlere iş imkanı veriyor

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Almanya, 50 yaş üstündeki işsizlerin yeniden iş imkanına kavuşturulmasını sağlamak için yeni bir model başlatmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Federal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Franz Müntefering, 50 yaş üstündeki işsizlerin çalışma hayatına dönmesinin kolaylaştırılması ve hızlandırılması açısından hazırlanan program aracılığıyla 100 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını ileri sürdü.
Müntefering'in açıkladığı plana göre, 50 yaşını aşmış işsizleri işe alan şirketlere, devlet kasasından üç yıl müddetle yardım yapılacak. Az gelirli bir işi kabul eden 50 yaş üzerindeki işsizlere de, Federal İş Ajansı aradaki maaş farkının yarısını karşılayacak. 55 yaşından büyük işsizlere çalışma imkanı sağlayan şirketler, işsizlik sigortası payı ödemekten muaf tutulacak. Böylece yaşlıların istihdam piyasasında tutulma süresi uzatılıp emeklilik yaşının reel olarak yükselmesi sağlanmış olacak. Müntefering, "Somut tedbirler ve desteklerle 50 yaş üzerindeki işsizlerin istihdam piyasasına dönmesi ve sosyal güvenlik sistemlerine katkıda bulunması sağlanmış olacak. Böylece yaşlılara da yeniden istihdam piyasasına dönmelerini sağlayacak cazip şartların oluşmasını sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Franz Müntefering'in planlarına göre, normal piyasanın altında ödemesi olan bir işi kabul edenlere, ilk yılda maaş farkının yarısı ödenmesi öngörülüyor. İkinci yılda bu destek, aradaki farkın yüzde 30'u oranına düşürülecek. Müntefering'in planlarının faturasının yıllık 250 milyon Euro'ya mal olacağı hesaplanıyor.

Alman Orta Ölçekli Şirketler Birliği Başkanı Mario Ohoven, federal hükümete yaptığı çağrıda reform çalışmalarını hızlandırmasını istedi. Ohoven, "Kırmızı - Siyah Koalisyon, reform hızını hissedilir bir şekilde artırmalıdır. 20 çalışandan az personeli bulunan şirketler için işten çıkarmaya karşı koruma şartları esnekleştirilmelidir. Almanya'nın toplum olarak ileri gitmesini sağlamak için, orta ölçekli şirketlerin daha rahat çalışmasını sağlayacak şartların oluşmasına zemin hazırlamalıdır" şeklinde konuştu.

Müntefering'in "50 yaş üstü inisiyatifi" girişimi, istihdam piyasası uzmanları tarafından "başarısızlığa mahkum bir model" olarak değerlendiriliyor. SPD içinde de "tartışmalı bir girişim" olarak nitelendirilen plana sıcak bakanların sayısı azınlıkta bulunuyor. İsmini açıklamaya yanaşmayan SPD'nin ağır toplarından bir milletvekili, "Başbakan Yardımcısı'ndan daha etkili ve geniş çaplı bir plan beklerken, CDU'nun hazırladığı eski planların yeni etiketlerle önümüze konulması, bizi şaşırttı" sözleriyle, parti içindeki genel atmosferi yansıtıyor.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) Yenidum Kurulu üyeler8inden Annelie Buntenbach, Müntefering'in girişimini "yanlış yol" olarak nitelendirip, "bu uygulamayla yaşlı işsizlerin istihdam piyasasına ucuz işçi olarak dönmesinin yolunu açacaktır. Son yıllarda benzeri uygulamalarda edinilen tecrübeler, bu uygulamalarla işsizlik problemine çözüm bulunamayacağını göstermiştir" şeklinde konuştu.

Almanya, Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasında yaşlı işsizlerin en fazla olduğu ülke konumunda bulunuyor. Yaşlı işsizlerin artmasına sebep olarak, bu kitleyi oluşturanların yaşlarına paralel olarak maaşlarının artması ve şirketlere yük olması gösteriliyor. Şirket yetkilileri, aynı işi genç çalışanların daha ucuz bir ücret karşılığında yapmaya hazır olduğunu hatırlatarak "Bu durumda yaşlıların tecrübesine rağmen, gençlerin daha ucuz olması faktörü ön plana çıkıyor" şeklinde gelişmeleri değerlendirip, genç çalışanları tercih etmelerini sıralıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious