Almanya: Lokmacı'nın açılması sevindirici

  • Giriş : 21.03.2008 / 17:27:00

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasındaki Lokmacı Kapısının açılması kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın görüşmesini "cesaret verici bir adım" olarak niteledi ve "Lokmacı Kapısının açılması kararını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Steinmeier, "yeni sınır kapısının sadece Yeşil Hattın iki tarafındaki insanların doğrudan ilişkilerini kolaylaştırmadığını, Lefkoşa'nın kalbinde olan bu ayrımcı duvarın kaldırılmasının, Kıbrıs'ın dışında yüksek sembol gücü olan bir adım olduğunu" ifade etti.

Almanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında taraflarla görüşmelerde Lokmacı Kapısının açılması için çalıştığını belirten Steinmeier, bu konuda anlaşmaya varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Steinmeier, bundan sonra kapsamlı görüşmelerde Kıbrıs sorununun çözümünde uzlaşma olanağı sağlayan cesaretli adımlar atılmasını da umduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious