Almanya oruç tutuyor

Almanya oruç tutuyor.14060
  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 16.08.2008 / 00:44:27

"Sağlık orucu" denilen tartışmalı terapi yöntemi Almanya'da artan oranda rağbet görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Otuzlu yıllarda Alman doktor Otto Buchinger tarafından geliştirilen "oruç terapisi" kapsamında metabolizma bozuklukları, aşırı kilo, romatizma ve mide rahatsızlıkları tedavi edilmeye çalışılıyor. Bunun yanı sıra sinir ve ruh hastalıklarının da tıbbi oruç sayesinde tedavi edildiği iddia ediliyor. Almanya'da 21 özel klinik ve üç manastırda sunulan tıbbi oruç hizmetleri milyonlarca euroluk bir piyasa oluşturuyor.

İslami oruçtan farklı olan tıbbi oruç; hastaların yeşil çay, sebze suyu, bal, içme suyu ve meyve suları gibi gıda maddelerinin belirli saatlerde ve az miktarda tüketmesini öngörüyor. Terapi süresince alkol ve tütün tüketimi sıfıra indirilirken park gezintileri, jimnastik, yüzme havuzunda egzersiz ve meditasyon gibi "sakinleştirici faaliyetlere" önem veriliyor. Genelde 10 gün, 14 gün veya 21 gün süren sağlık orucunun, vücudu zararlı maddelerden arındırdığına ve iradesi zayıf olan hastalara oto kontrol ve güven kazandırdığına inanılıyor.

Oruç terapisini eleştiren Alman Gıda Uzmanları Cemaati bu yöntemin "vücudu temizlediğine" dair bugüne kadar bilimsel ispat bulunmadığına dikkat çekiyor. Pedagoji uzmanı Bernhard Bueb ise insanların klinik ortamında oruç tutma hevesini Alman eğitim sisteminin kusurlarına bağlıyor. Yeni çıkan "Disipline övgü" adlı kitabında Alman okullarında 1970'li yıllardan beri disiplin faktörünün ihmal edildiğine dikkat çeken Bueb, genç neslin kendi iradesine hakim olamadığını ve "feragat ile fedakarlığın hayata kattığı değerden" habersiz olduğunu yazıyor. İnsanların feragatsız hayatlarında bir boşluk hissettiklerini ileri süren Bueb, "Bugün bu tür tecrübe ve gerçekleri pahalı oruç kliniklerinde satın alıyorlar" tespitini yapıyor.

Doktorların yakın takibi altında yapılan yatılı oruç terapisinin bir günü, müşterilere 200 euroya mal olabiliyor. Bavyera'nın Bad Brückenau kasabasında bulunan Malteser Weckbecker Kliniği, 50 seneden beri sağlık orucu ağırlıklı hizmetler sunuyor. Klinik yetkilisi Meike Mahlmeister, "Hizmetlerimize gösterilen rağbet son yıllarda artıyor. Ancak rakiplerimiz de çoğaldı, özel kliniklerin yanında normal hastaneler de bu hizmetleri sunmaya başladı. Avusturya da peşimizde" dedi. İnsanların tıbbi oruca gösterdiği ilgiyi "değişik bir terapi yapma arzularına" bağlayan Mahlmeister, hizmetlerinin ucuz olmamasına rağmen revaçta olduğunu vurguladı. Weckbecker Kliniğinde yapılan 21 günlük oruç terapisinin ücreti lüks derecesine göre bin 690 eurodan 4 bin 140 euroya kadar değişebiliyor.

Katolik Kilisesine bağlı çalışan Malteser kurumlarının bir müessesesi olan Weckbecker Kliniği, 50 sene önce Erich Weckbecker isminde bir doktor tarafından kuruldu. İkinci Dünya Savaşı'nda ağır bir mide hastalığı kapan Weckbecker'in, savaş bitiminden sonra ziyaret ettiği bir manastırda oruç tutarak hastalığından kurtulduğu anlatılır. Hıristiyan dininde tutulan oruç; genelde et, yumurta, yağ, balık, alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durulmasından ibaret. Halkla İlişkiler görevlisi Meike Mahlmeister kliniğin kuruluşunu şöyle anlatıyor: "doktor Weckbecker, kendisini iyileştiren orucu bir tıbbi yöntem olarak insanlara armağan etmek istedi." Weckbercker'in geliştirdiği oruç metodolojisinin Otto Buchinger ekolünden biraz farklı olduğu belirtiliyor. Tıbbi orucun dini oruca engel olmadığını vurgulayan Mahlmeister, "Kilise orucunu tutan, hatta Müslüman müşterilerimiz de var" dedi. Mahlmeister, Müslüman müşterilerin genelde Mısırlı ve Afrikalı diplomatlar olduğunu söyledi.

HABER ETİKETLERİ

iftar saatleri sahur saatleri imsak imsakiye istanbul imsak ankara imsak izmir imsak adana imsak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious