Almanya: Putin'in açıklamaları abartılı

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 43. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamaları abartılı bulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jung, Alman Yabancı Gazeteciler Derneği (VAP) tarafından başkent Berlin’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov ile görüştüğünü ve Rusya’nın Doğu Avrupa’da Amerikan füzelerinin konuşlandırılmasını bir tehdit olarak algıladığını belirtti.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in de söylediği gibi, söz konusu füzelerin Avrupa’nın korunmasına yönelik olduğunu ifade eden Jung, "Putin’in açıklamalarını abartılı buldum. Gates de Soğuk Savaş istemediklerini söyledi. Görüşmelerle Rusya’nın endişelerini gidermemiz lazım" dedi.

Doğu Avrupa’da Amerikan füze sistemlerinin kurulmasını doğru bulup bulmadığının sorulması üzerine de Jung, "Savunma sistemini destekliyoruz, ancak endişeleri de gidermemiz lazım" diye konuştu.

Jung, Putin’in, İran’ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmesi ve sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini de söylediğini, ancak bunun basına fazlasıyla yansımadığını belirterek, İran ile yaşanan nükleer krizin ancak Rusya ve Çin’in de desteğiyle çözülebileceğini kaydetti.

İran’ın nükleer silahlara sahip olmasının büyük bir tehlike olarak görüldüğüne, ancak İsrail’in bu tür silahlara sahip olmasından hiç söz edilmediğine işaret edilmesi üzerine de Jung, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı ima ederek, "Bir Cumhurbaşkanı İsrail’i yok edeceği şeklinde açıklamalar yaparsa ülkesinin nükleer silahlara sahip olmasının önlenmesi gerekir. Bunları ciddiye almak zorundayız. Yine de genel olarak silahlanmaya karşıyız" dedi.

Jung, NATO’ya girmek isteyen ülkelerin önce kendi sorunlarını çözmeleri gerektiğini, ancak genel olarak NATO’nun genişlemesine sıcak baktıklarını kaydetti.

AFGANİSTAN’DAKİ GELİŞMELER

Almanya’nın Afganistan’daki görevleriyle ilgili soruları da cevaplandıran Jung, ülkenin güneyinde 6 Tornado tipi keşif uçağının görev yapacağını, 2 uçağın da yedek olarak bulunacağını belirterek, pilotlar için belirli bir risk bulunduğunu, ancak bu uçakların 6 bin metreden bile çok net fotoğraf çekebildikleri ve hızlı uçabildikleri için vurulma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Afganistan’ın bir zamanlar teröristlerin eğitim merkezi olduğunu, günümüzde ise demokratik kuruluşlara sahip bir ülke olduğunu ifade eden Jung, kendi güvenliğini sağlayabilmesi için Afgan polis ve askerlerinin eğitimini sürdüreceklerini kaydetti.

Afganistan’daki çabalarının 5 yıl daha sürebileceğini belirten Jung, Pakistan’ı da bölgedeki çabalarına dahil etmek istediklerini, Talibanın özellikle Afganistan-Pakistan sınırında yoğunlaşarak yeniden güçlenmeye çalıştığını söyledi.

Jung, bu ülkedeki uyuşturucu üretimine karşı mücadelelerini de sürdürdüklerini, ancak bu mücadelede etkili olabilmek için Afyon üreticilerine daha iyi bir alternatif sunulması gerektiğini ifade etti.

Jung, bazı Alman askerlerinin, Guantanamo üssünden serbest bırakılan Murat Kurnaz’a, Afganistan’da bulunduğu dönemde kötü muamele yaptıkları şeklindeki iddiaları da araştırmaya devam ettiklerini, ancak şu ana kadar bu iddiaların doğrulanmadığını da tekrarladı.

ORTA DOĞU SORUNU

Orta Doğu sorununa da değinen Jung, silahlar susmadan siyasi görüşmelerin yapılamayacağını, bu nedenle silah sevkıyatını önlemek amacıyla Lübnan sahili açıklarında da Alman savaş gemilerinin görev yaptığını söyledi.

İsrail savaş uçaklarının bu Alman gemilerini neden taciz ettikleri şeklindeki soruya karşılık da Jung, bunun bazı yanlış anlamalardan kaynaklandığını ve bir daha olmayacağını söylemekle yetindi.

Jung, Orta Doğu sorununun çözümü için de tüm tarafların birbirine saygı duyması gerektiğini, önemli olanın, hem İsrail’in hem de bir Filistin devletinin tanınması olduğunu kaydetti.

Kosova sorununun çözülebilmesi için de bölgedeki tüm ülkelere bir Avrupa perspektifi sunulması gerektiğini ifade eden Jung, ancak bölgedeki istikrarsızlığın sürmesi nedeniyle bunun da zor olduğunu belirtti.

Eski Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (RAF) bazı üyelerinin serbest bırakılması yönünde karar alınması konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine de Jung, "Bu konuda mahkeme karar verdi. Ancak ben, yaptıkları olaylardan pişmanlık duymalarını, eski kurbanlarla temasa geçerek kendilerinden özür dilemelerini isterdim" dedi.

Jung, AB Savunma Bakanlığı oluşturulmasının mümkün olup olmadığına dair soruya karşılık da Avrupa ülkelerinin bugüne kadar savunma ve güvenlik konusunda büyük gelişmeler sağladığını, ancak henüz böyle bir şey için zamanın erken olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Alman askerlerinin gerektiği takdirde yurt içinde görev yapmalarını istediğini de belirten Jung, bunun için de anayasada değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Jung, zorunlu askerliği de bugüne kadar başarılı olduğu için desteklediğini, başarılı olan bir şeyden vazgeçilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious