Almanya Sarkozy'den rahatsız

Almanya Sarkozy'den rahatsız.13582
  • Giriş : 13.04.2008 / 13:25:00

The Times gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bölgesel anlaşmazlıkları sona erdirmek amacıyla oluşturmayı planladığı Akdeniz Birliğinin Almanya'yı rahatsız ettiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazete, İngiltere'nin de Sarkozy'nin Akdeniz Birliği önerisiyle Türkiye'yi AB dışında tutmaya çalıştığından kuşkulandığını yazdı.

Sarkozy'nin Fransa'nın 6 aylık AB dönem Başkanlığı sırasında Paris'te yapılacak zirveye Akdeniz'e kıyısı bulunan Libya, Suriye ve İsrail gibi bütün ülkeleri davet edeceğini yazan Times, bu ülkelerin 13 temmuzda Paris'te yapılacak AB zirvesine davet edileceklerini ve bu vesileyle 14 temmuzda yapılacak Bastil günü kutlamalarında Avrupalı askerlerle birlikte bu ülkelerin askerlerinin de geçit törenine katılmalarının düşünüldüğünü kaydetti. Gazete, organizasyonun İsrail ve Arap askerlerini bir araya getirme potansiyeline de dikkati çekti.

Haberi, Sarkozy'nin danışmanı Henri Guaino'ya dayandıran gazetede, şunlar kaydedildi:

''Akdeniz Birliği fikri Almanları rahatsız etti. Birlik, bunun sadece AB ile işbirliği çerçevesinde oluşturulabileceği görüşünde. Oysa projenin fikir babası olan Guaino, böyle bir birliğin etkisiz bir versiyonunun bile terörizm, yasa dışı göç gibi konulara olumlu katkı sağlayacağına inanıyor. Savaş ve ekonomik güçlüklerden çeken bölgenin bu projeyle rahatlayabileceğini düşünüyor.''

Bu yılki Bastil Kutlamalarının tarihin en büyüklerinden biri olacağına dair Fransız yetkililerin açıklamalarına da işaret eden Times, Akdeniz birliği fikrinin bir ''savaş alanına'' dönüşebileceğini de öne sürdü. Gazete, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki en büyük destekçisi durumundaki İngiltere'nin, Sarkozy'nin Akdeniz Birliği önerisinde bulunarak bir komployla Türkiye'yi AB dışında tutmak gibi bir amacı bulunduğundan kuşkulu olduğuna işaret etti.

Gazetenin haberinde, ''Türkleri de kızdırmasının yanı sıra bu öneri Merkel ile Sarkozy ilişkilerini de olumsuz etkiledi'' denilirken, Almanya'nın, Fransa'nın önderliğindeki bir birliğin ekonomik yüküne de katlanmak durumunda kalmaktan rahatsızlık duyduğu belirtildi.

Haberde, Merkel'in Sarkozy'yi bu planından vaz geçmedikçe Paris zirvesini boykot etmekle tehdit ettiği de öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious