Almanya yanıyor!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Avrupa genelinde hakim olan aşırı sıcak mahkumları da vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cezaevi yöneticileri haberi doğrularken, mahkumun ölüm sebebinin sıcaklık olup olmadığının otopsi yapıldıktan sonra belli olacağını açıklandı. Aile sahibi ve bir çocuk babası olduğu öğrenilen 36 yaşındaki Alper K.'nın önceden herhangi bir sağlık sorunun olmadığı ve intihar etmediği bildirildi.

Aynı hapishanenin diğer mahkumları bu olayı Tagesspiegel gazetesine bildirerek, cezaevinde dayanılmaz şartlarda ceza çektiğini duyurdu. Geçtiğimiz hafta ise mahkumlardan birinin Yeşiller partisini telefonla arayarak durumu şikayet etmesinden sonra, partinin eyalet milletvekili Volker Ratzmann cezaevini ziyaret etmişti. Eski binanın içinin çok hızlı ısındığını anlatan Ratzmann, hücrede havanın adeta yandığını söylemişti. Şikayetçi olan diğer bir mahkum ise, hücredeki hava sıcaklığını ölçtüğünde 46 derece olduğunu bildirmişti.

Sorunun personel eksikliğine bağlandığı cezaevinde mahkumlar çoğunlukla hücrelerde kapalı tutuluyor. Mahkumların camları tamamen açmasına rağmen tamamen kapalı olan çelik kapılardan dolayı hava cereyanı olmadığını, böylece hücredeki havanın durgun olduğunu mahkumlarca dile getiriliyor. Gündüz vakitlerinde duşların kapalı olduğunu anlatan mahkumlar, duş alarak serinleme imkanlarının bile olmadığı şikayetinde bulunuyor.

Tegel cezaevinde ölen Alper K. İle son yedi ayda ülke cezaevlerinde 14 mahkumun öldüğü öğrenildi. Geçen yıl da hapishanelerde 16 mahkum ölürken, 2002 ve 2004 yıllarında 11 mahkum ölmüş. Yeşiller Partisi ve Sol Parti bu yılın başında cezaevlerindeki şartları ve mahkumların ölüm sebeplerini gündeme getirmişti. Durumla ilgili bilgi isteyen partilere Eyalet Adliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada mahkumların ölüm sebebinin genellikle intihar ve kalp rahatsızlıkları olduğu bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious