Almanya'da 3 DHKP-C'li yakalandı

Almanya'da 3 DHKP-C'li yakalandı.8863
  • Giriş : 06.11.2008 / 22:14:00

Karlsruhe kentinde bulunan Federal Başsavcılığı'nın kararıyla Almanya'nın Köln bölgesinde terör örgütü DHKP-C'nin 3 Türk üyesi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, örgütün üst düzey yönetiminde bulunan, Türkiye'ye para ve teçhizat götürmekle suçlanan 32 yaşındaki Nurhan E, ile 35 yaşındaki Cengiz O. ve 39 yaşındaki Ahmet İ.'nin tutuklandığı bildirildi.

Soruşturma sırasında Köln, Dortmund ve Duisburg kentlerindeki 3 dernek lokali olmak üzere 8 yerde arama yapıldığı belirtilen açıklamada, 32 yaşındaki Nurhan E.'nin, 2000 yılından itibaren Köln, Dortmund ve Duisburg kentlerinde örgüt adına para topladığı, eğitim verdiği ve propaganda çalışmalarında bulunduğu, 2003 yılında bir kampanyada 83 bin Avro topladığı, ayrıca silahların sevki için de araç ve kuryeler bulduğu ifade edildi.

Cengiz O.'nun 2002 yılından itibaren örgütün Hamburg, Hannover ve Bremen'i kapsayan Kuzey Almanya sorumlusu olduğu, 2006 yılından itibaren de Vestfalya bölgesi sorumlusu olduğu, toplanan paraların ve silahların Türkiye'ye sevkıyatı için kuryeler bulduğu, 2003 yılında da örgüt adına 24 bin Avro topladığı ve örgüt yönetimine teslim ettiği kaydedildi.

Ahmet İ.'nin ise Nürnberg, Münih ve Augsburg bölgeleri sorumlusu olduğu, 2002 yılının Aralık ayından itibaren de Köln bölge sorumluluğu görevi yaptığı, 2003 yılının Mayıs ayına kadar örgüt adına 25 bin Avro bağış topladığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*