Almanya'da 4 PKK elebaşı daha yakalandı

Almanya'da 4 PKK elebaşı daha yakalandı.12959
  • Giriş : 17.03.2008 / 13:31:00

Alman yetkililerinin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mart başında örgütün elebaşısı Abdullah Öcalan'ın "Roserin" kod adlı sevgilisi Ayfer Kaya'nın yakalanmasından sora geçen Çarşamba günü de örgütün üst düzey dört üyesi daha yakalandı.

Koblenz Başsavcılığı tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada; dört PKK'lının yakalandığı bildirildi.

Yakalananlardan ikisinin Bonn şehri civarında, diğerlerinin ise Linz/Rhein bölgesinde tutuklanarak gözaltına alındığı kaydedildi. Savcılık açıklamasında yakalanan PKK üyelerinin geçen yıldan beri örgütün üst düzey faaliyetlerinde görev aldı belirtilerek; Koblenz ve Bonn civarında sözde yönetici pozisyonlarında oldukları aktarıldı. Söz konusu kişilerin, örgütün propaganda malzemelerinin dağıtılmasından ve politik organizasyonlarının yapılmasından sorumlu oldukları bilgisi de verildi. Koblenz Savcılığı'nın açıklamasında devamla; bu kişilerin Koblenz ve Bonn şehirlerinde Kürt kökenli işverenlerden "bağış" adı altında zorla para topladıklarının tespit edildiğine dikkat çekildi.

Koblenz Savcılığı'nın verdiği bilgilere göre söz konusu terör örgütü mensupları son olarak 4 Mart günü Koblenz'de Kürt kökenli bir büfeciden "zorla" para tahsil etmeye çalıştılar, ama büfe sahibinin buna direnmesi nedeniyle bu kişiyi dövdüler. Büfecinin, durumu Alman emniyet makamlarına bildirmesi neticesinde örgüt mensuplarının kaldıkları yerlere baskın yapıldı. Baskınlarda terör örgütüne ait çok sayıda doküman bulunduğu bildirildi. 12 Mart günü Koblenz Savcılığı örgüt üyeleri hakkında tutuklama emriyle soruşturma başlatırken, soruşturmalar esnasında başka bir örgüt mensubu daha göz altına alındı. Bu kişinin ise, Koblenz civarında örgütün bağış işlerini organize eden bir sorumlusu olduğu belirtildi.

Yakalanan kişiler hakkında 13 Mart günü "suç örgütünü üye olmak" ve "şantaj yoluyla soygun yapmak" suçlamasıyla soruşturma açıldı. Örgüt üyelerinin şu an itibariyle "gözaltı hapsinde" olduğunu açkılayan Koblenz Savcılığı, bu kişilerin "güvenlik gerekçesiyle" nerede tutulduğuna dair bilgi vermedi. Ancak, gözaltında tutulanların, soruşturma tamamlandıktan sonra salıverilme ihtimali de bulunuyor.

Terör örgütü PKK, Kasım 1993'ten beri Alman İçişleri Bakanlığı'nın yasaklı örgütler listesinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious