Almanya'da başörtüsü tartışması sürüyor

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Almanya'da Birlik 90/Yeşiller Partisi Federal Meclis Milletvekili Ekin Deligöz'ün, Müslüman kadınlara başörtülerini çıkartma çağrısından sonra ölüm tehditleri almasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Faruk Şen de Almanya'daki Türk toplumu içinde belirli güçlerin düşünce özgürlüğü ve kadın-erkek eşitliğine saygı göstermediklerini görmekten büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Deligöz'ün, buna rağmen yolundan dönmek ve susmak istememesi takdire değer bir cesaret örneğidir" şeklinde konuştu.

Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Renate Künast, Alman özel televizyonu "n-tv"ye yaptığı açıklamada, farklı düşüncelerde de olsalar insanların düşünce özgürlüğünün hiçbir şekilde kısıtlanamayacağını göstermek için bir kampanya başlatmak istediklerini belirtti.

Künast, Türk hükümetine de çağrıda bulunarak, ne Alman topraklarında, ne de Türkiye'de düşüncelerini özgürce dile getiren insanların tehdit edilmesinin kabul edilebileceğini açıklamasını istedi.

Deligöz de RBB-Inforadio'ya yaptığı açıklamada, tartışmaların alevlenmesini istemediğini, kendisinin sadece düşünce özgürlüğüne vurgu yapmak istediğini söyledi.

Deligöz, "Politikacılar göçmenleri kullanmayı ve onların sırtından politika yapmayı bırakmalılar. Göçmenlerin de bu ülkedeki demokratik kurallara uymaları ve topluma katkılarını sağlamaları gerekmektedir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious