Almanya'da büyük koalisyonu sallanıyor

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Almanya'nın siyasi platformunda soğuk rüzgârlar esmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak büyük koalisyon ilk günden bu yana kadar istenilen performansı gösteremedi. Partiler arası çekişmeler ve siyasilerin bir birlerine laf atmaları bitmek bilmiyor. Büyük koalisyon yaklaşık 200 gündür devam etmesine rağmen siyasi anlamda bir düzen söz konusu değil ve siyasi anlamda yaşanan olumsuzluklar Almanya genelini de olumsuz yönde etkiliyor.

Büyük koalisyonda bardağı taşıran son olay ise Hartz IV uygulamasında ve sağlık reformlarında bir sonuca varılmaması oldu. Siyasi uzmanların yakından takip ettikleri gelişmeleri değerlendirirken "Bu büyük koalisyon 2009 yılına kadar ayakta duramaz" diyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bu gelişmelerden son derecede rahatsız olan siyasilerden bir tanesi de SPD Genel Başkanı Franz Müntefering. Gelişmelerden duyduğu rahatsızlığını ve bu büyük koalisyonunun gelecek vaat etmediğini açık bir dille söyleyen Müntefering, "Büyük koalisyon uzun süreli bir çözüm yolu olmamalı." dedi. Müntefering'in yaptığı açıklamayı SPD Başkanı Kurt Beck de destekliyor. Beck'e göre siyasi anlamda yaşanan erozyon bu şekilde devam ederse büyük koalisyonun uzun süre ayakta kalmayı başaramayacağını belirtti.

Kısa zamanda siyasiler Almanya'nın geleceği için daha verimli çalışmanın yollarını araştırması gerekli olduğunu vurgulayan Beck, büyük koalisyonunun birlikte çalışmanın yollarını araması gerekli olduğuna dikkat çekti. Hartz IV uygulamasında Birlik Parti'nin sergilediği tutumdan rahatsız olduğunu ve bilhassa Başbakan Angela Merkel'in bu olaylara yaklaşımlarını doğru bulmadığını belirten Beck, "Bir parti başkanının en baştaki gerçekleştirmesi gerekli olan görevler arasında bu zamana kadar yapılan anlaşmaların yerine getirilmesini sağlamaktır." dedi.

Sosyal Demokrat Parti ise gelen eleştirilere şu şekilde cevap veriyor, "Kırmızı-Yeşil koalisyonunun 7 yıl içerinde yaptıkları hatalardan yola çıkacak olursak, bu konuda Sosyal Demokratlardan akıl alacak durumda değiliz" diyerek SPD tarafından gelen eleştirilere kulak tıkamaya devam ediyorlar.

Büyük koalisyonunun yeni reformlara açık olmadığını BZ gazetesine açıklayan siyasal bilimci Oskar Niedermayer, "Her iki taraf kendini sürekli temize çıkarmaya çalışıyor" derken büyük koalisyonun oluşumunu ise şöyle yorumluyor, "Bu büyük koalisyonun birleşmesi bir aşka dayana evlilik değildi. Bu bir zoraki evlilikti." dedi.

---Köhler'den uyarı---

Bu arada Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler de büyük koalisyonda yaşanan olumsuz havadan rahatsız olduğunu belirtti. Alman devlet televizyonu ARD'de konuşan Köhler, işsizliğin hat safhada olduğu bir dönemde büyük koalisyonun çözüm yolları bulması hayati bir mesele olduğunu söyleyen Köhler, "Böyle bir dönemde önemli faktörlere yoğunlaşmalı." derken işsizliğin ortadan kaldırılması ancak el ele vererek mümkün olacağına dikkat çekti. Köhler, Almanya'nın geleceği büyük koalisyonun elinde olduğunu ve bu konuda büyük koalisyon büyük görev düştüğünü vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious