Almanya'da camiler doldu taştı

  • Giriş : 20.12.2007 / 15:24:00

Almanya'da okulların iki haftalık tatiline denk gelen Kurban Bayramı namazında camiler doldu taştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'da sabahın erken vaktinde bayramlık elbiselerini giyen vatandaşlar tekbirlerle camilere koştu. Almanya'da bayram namazı dün saat 09.30'dan sonra kılınması ve tatile denk gelmesinden dolayı Türk vatandaşları çocuklarını da yanlarına alarak camileri doldurdu.

Yeni göreve başlayan Köln Başkonsolosu Kemal Demirciler, Köln DİTİB Merkez Cami'nde Bayram Namazı'nı kıldıktan sonra tek tek vatandaşların bayramını kutladı. Namazda tekbirler getirildi, dualar okundu ve bayram namazı sonrası vatandaşlar birbiriyle bayramlaştı.

Bayramların birlik beraberlik adına önemli günler olduğunu belirten Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Çınar, küskünlerin barışması, büyüklerin, dost ve akrabaların ziyaret edilmesinin dinimiz açısından büyük önemi olduğunu söyledi. Bayram Namazı öncesi Türk vatandaşlarına yaptığı vaazda, dinimizin ırk, dil, mezhep gözetmeksizin herkesi kucakladığın vurgulayan Çınar, Ehl-i Beyt sevgisinin yaşatılması için bayramların çok iyi fırsat olduğunu ifade etti.

Efendimizin hayatından kesitler anlatan Çınar, dünyada akan gözyaşlarının bayramda dinmesini, kesilen kurbanların çevremizdeki insanlara dağıtılırken gayri Müslimlere de verilebileceğini açıkladı. Kurbanın paylaşma olduğunu söyleyen Çınar, kurban eti ile güzel dostluklar kurulabileceğini ve fakir insanlara el uzatılmasının dinimizin gereği olduğunu ifade etti.

Bayram namazı sonrasında Köln Başkonsolosu Kemal Demirciler, Din Ataşesi Hasan Çınar ve DİTİB Müdürü Mehmet Yıldırım ve cami İmamı Şaban Kondi vatandaşların bayramını tek tek kutladılar. Farklı milletlere ait dilleri farklı, renkleri farklı Müslüman vatandaşlar da camideki bayramlaşma törenine katılarak birlik ve beraberlik adına güzel mesajlar verdiler. Bayram namazı sonrasında Başkonsolos Demirciler, Din Ataşesi Hasan Çınar, DİTİB yönetim kurulu ve basın mensupları, DİTİB merkez binasında birlikte kahvaltı yaptılar.

Kahvaltı programında konuşma yapan Başkonsolos Demirciler, bir hafta önce göreve başladığını ifade ederek, bayramın yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. Kurban bayramı namazına iştirak eden Başkonsolos Demirciler halk arasında saf tutarak, namaza katılması ve birlikte vatandaşların bayramlarını kutlamasından son derece memnun olduklarını ifade eden DİTİB Müdürü Mehmet Yıldırım, Başkonsolos Demircilere teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious