Almanya'da din dersi ve etik referandumu

Almanya'da din dersi ve etik referandumu.13276
  • Giriş : 25.04.2009 / 16:17:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de yarın yapılacak etik ve din dersi seçimiyle ilgili referandumda, her iki dersin de seçmeli olması yönünde oy kullanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bild gazetesi, Merkel'in, diğer eyaletlerde de bu iki dersin seçmeli olduğuna işaret ederek, ''Bu nedenle yarın çok sayıda vatandaşın 'evet' demesini umuyorum. Ben de 'evet' oyu kullanacağım'' şeklinde konuştuğunu yazdı.

Gazetenin haberinde, her iki dersin de seçmeli olmasını isteyen ''Pro Reli'' grubu tarafından referandum yapılması amacıyla daha önce toplanan imzalarda Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Thierse ve eski Aile Bakanı Christine Bergmann'ın da imzaları bulunduğu belirtildi.

Bazı Müslüman kuruluşlarla kiliseler ve tanınmış Alman program sunucusu Günther Jauch da derslerin seçmeli olmasını isterken, Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit ile diğer bazı Türk kökenli politikacılar mevcut durumun korunması için ''hayır'' oyu kullanılmasını istiyorlar.

''Pro Etik'' adı verilen grupta yer alan Wowereit ve diğer bazı politikacılar, uygulamadaki gibi 7. sınıftan itibaren etik dersinin zorunlu olarak verilmesini, din dersinin seçmeli olarak alınabilmesini savunuyor.

''Pro Reli''nin talep ettiği gibi her iki dersin de seçmeli olması durumunda, bir dersi alan öğrenci, diğer dersi alamayacak. Etik dersinde tüm dinler tanıtılırken, din dersinde sadece bir dine yoğunlaşılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*