Almanya'da hidrojen yakıtlı otobüsler hizmete giriyor

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Almanya'nın başkentinde Berlin Ulaşım İşletmesi (BVG) Şehir içi yolcu taşımacılığında yakıt olarak tamamen çevre dostu olan ve sadece hidrojen(H2) ile çalışan otobüsleri de kullanmaya başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son yıllarda gerek fosil kaynaklı yakıtlardaki fiyat artışları; gerekse de çevre dostu olması ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olması nedeniyle üzerinde yoğun araştırmalar yapılan ve belli alanlarda hidrojen ve diğer yakıtların karışımıyla oluşturulan hibrit motorlardan sonra hidrojenle çalışan motor modelleri de geliştirildi. Başkent Berlin'de MAN firması tarafından yapılan iki otobüsün tanıtımına Almanya Federal Çevre Bakanı Sigmar Gabriel'de katıldı. Tarihi Brandenburg Kapısı önünde basın mensuplarına tanıtılan otobüslerin HyFleet:Cute projesi çerçevesinde AB fonları tarafından desteklendiğini açıklayan BVG müdürü Andreas Sturmowski 2009 yılı sonuna kadar 14 otobüsün hizmete girdiğinde bu alanda dünyadaki en büyük otobüs filosu olacağını söyledi.

MAN yönetim kurulu üyesi ERnö Bartha da bu otobüslerin ilk kez seri üretimine başlayacaklarını ve şu an dünyadaki yanmalı motor teknolojileri içerisinde en az zararlı atığı olan motorlar olduğunu söyledi. Bartha, "Bu geleceğin çevre dostu teknolojileri için önemli bir adımdır."dedi. Şehir Aslanları olarak adlandırılan 12 metre uzunluğundaki otobüsler ilk kez Dünya Futbol Şampiyonası sırasında Tegel havaalanı ve Olimpiyat Stadı üzerindeki hatlarda kullanılacak. Otobüslerin hidrojen yakıtını ise Total petrol istasyonu temin edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious