Almanya'da içki satışına sınırlama geliyor

  • Giriş : 11.03.2008 / 17:48:00
  • Güncelleme : 11.03.2008 / 17:53:04

Almanya'nın Baden-Württemberg eyalet yönetimi, suçluların büyük çoğunluğunun içkinin tesiriyle suç işlediği gerekçesiyle içki satışına sınırlama getirme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gençlerin içkinin tesiriyle çok fazla suç işlediği dikkate alınarak hazırlanan yasaya göre benzincilerde, süpermarketlerde ve büfelerde yerel saatle 22.00'den 05.00'e kadar içki satışı yasak olacak. CDU ve FDP'den oluşan hükümet konuya ilişkin bir kanun çalışması yapacak.

Eyaletin İçişleri Bakanı Heribert Rech, Berliner Morgenpost gazetesine yaptığı açıklamada, "İçkili bir şekilde suç işleyen gençler, ciddi bir güvenlik sorunu haline geldi. Bu nedenle bu satış yasağını uygun buluyorum. Yasak gece saatlerinde polise en fazla zorluk çıkaran gruba yöneliktir" dedi. Baden-Württemberg eyaletinde 2007 yılında 21 yaşın altında suç işleyen her 3 kişiden birinin içkili olduğu tespit edilirken, Bavyera ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde de 21 yaşın altındaki her 2 gençten birinin içkinin etkisiyle suç işlediği bildirildi.

Alman hükümetinin uyuşturucuya karşı mücadele sorumlusu Sabine Bätzing de, bu yasanın tüm ülke için örnek teşkil edebileceğini belirterek, "Özellikle büyük kentlerde ve yerleşim yerlerinde gelecek yıllarda benzer düzenlemeler olacağına inanıyorum" diye konuştu. Almanya'da günümüzde bazı şehirlerin alkol tüketimi ile ilgili almış oldukları bazı kısıtlamalar da söz konusu.

Marburg şehrinde belediyenin aldığı bir karar ile şehir merkezinin bazı bölümlerinde akşam saat 18 ile sabah 7 arasında aralık 2007'den bu yana alkol tüketimi yasaklandı. Magdeburg şehrinde ise şehir merkezindeki bir bölgede 1 Ocak 2008'den itibaren geceleri alkol tüketimi yasak. Elinde alkol ile yakalananları polis ya bunu yere dökmeye, veya şehir merkezini terk etmeye zorluyor. Bu tedbirlerin etkili olduğu belirtiliyor. Magdeburg Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Ulrich Brecht, "Yasak kararından sonra şiddet kullanmaya meyilliler sayısında ciddi bir gerileme oldu" dedi.

HER YIL YAKLAŞIK 20 BİN GENÇ ALKOL TEDAVİSİ GÖRÜYOR, BUNLARDAN YARISI ÇOCUK YAŞTA

Almanya'da yapılan araştırmalar komaya girene kadar alkol kullanan gençlerin sayısı arttığını gösteriyor. 2005 yılında 10 ile 20 yaş grubu arasındaki gençlerden 19 bin 400 kişi aşırı alkol tüketimi sonucu hastaneye kaldırılarak tedavi gördü. Bu her gün yaklaşık 50 civarında gencin alkol zehirlenmesi ile hastaneye kaldırılması anlamına geliyor. 2000 yılında ise bunların sayısı 9 bin 500 olarak tespit edilmişti. Hastaneye kaldırılarak tedavi gören gençlerin yarısının ise 16 yaşının altında olduğu bildirildi.

Bunda özellikle lokal ve diskoteklerin belirli bir fiyat karşılığında sınırsız alkol tüketim hakkını tanımasının da etkili oluyor. Almanya'da yine gençlerin alkol tüketimi ile şiddete başvurma arasında bir bağlantı olduğu tespit edildi. 2007 yılına dair eyalet kriminal dairelerinin istatistiklerine göre 21 yaşının altında olup da suç işleyen gençlerin yarısı alkolün etkisi altında bulunuyordu. Almanya'da tüm şiddet suçlarının yüzde 40'ı gençler tarafından gerçekleştiriliyor.

Ancak hükümetin alkol ile mücadelesi kolay değil. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu'nun (UNICEF) bir araştırmasına göre sanayi ülkelerinde çocukların alkol tüketimi sıralamasında Almanya, İngiltere'den sonra ikinci sırada geliyor. Almanya'da bira ve şarabın adeta bir kültür değeri haline geldiği ve mücadele etmenin de kolay olmadığı belirtiliyor. Ayrıca gençler arasında alkol içmek ve dayanıklılık göstermek yetişkin olmanın ve olgunluğa ulaşmanın bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Federal hükümetin uyuşturucu maddeler ile mücadele görevlisi Sabine Bätzing'in verdiği bilgilere göre Almanya'da bir milyon 600 bin alkol bağımlısı var. 10 milyonun üstünde insan ise sağlığını tehdit edecek derecede alkol tüketiyor. 12 ile 25 yaş grubu arasındaki gençlerin yüzde 20'si düzenli olarak alkol tüketiyor. Almanya'da her yıl aşırı alkol tüketimi sonucu 40 binin üstünde insan hayatını kaybediyor. Federal Uyuşturucu Maddeleri ile Mücadele Dairesi'nin geçen sene başlattığı Halt adlı proje kapsamında alkol tüketimi sonucu hastanede tedavi gören gençlerle görüşme, kurs ve terapi imkanı sunulurken şenlik düzenleyenlerin organizatörlerinden ise 16 yaşının altındakilere alkol satmamaları uyarısı yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious