Almanya'da ırkçı tehlike

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Almanya'da bu yılın Ağustos ayı sonuna kadar kaydedilen aşırı sağcı ve ırkçı suçların 2004 yılının aynı dönemine göre yüzde 50 arttığı bildirildi. .

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'da Federal Meclis'teki Sol Parti Milletvekili Petra Pau'un bir soru önergesi üzerine ülkedeki aşırı sağcı ve ırkçı suç olaylarını açıklayan Federal Hükümetin raporu tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Hükümetin verdiği bilgilere göre Federal Kriminal Dairesi 2006'nın Ağustos ayı sonuna kadar 8 bin ırkçı suç kaydetti. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20, 2004'ün aynı dönemine göre ise yüzde 50'lik bir artış anlamına geliyor. 2004'ün aynı döneminde 6 bin 605 ırkçı suç olayı kayıtlara geçerken 2004 yılının aynı döneminde ise 5 bin 127 ırkçı olay kaydedilmişti. Ancak bu rakamların polise yansıyan rakamlar olduğu ve gerçek rakamların ise daha yüksek olduğu belirtiliyor. Yine 2006'nın Ağustos ayı sonuna kadarki dönemde polis 452 ırkçı şiddet olayı sayılırken bu olaylarda 325 kişinin de yaralandığı tespit edildi. 2005'in aynı döneminde ise ırkçı şiddet olaylarının sayısı 363, bu olaylarda yaralananların sayısı ise 302 idi.

Bu gelişmeler ile ilgili olarak Almanya Yahudiler Merkez Konseyi önemli uyarıda bulundu. Buradan yapılan açıklamada bu saldırılar 1933 öncesi Almanya'sı ile kıyaslanarak, "Bu tablo karşısında hala tek tük olaylardan bahsedenler bu tehlikeyi ciddiye almıyor" dendi. Bu gelişmeler karşısında SPD'den Federal Meclis Milletvekili Sebastian Edathy uyum zirvesi örneğinde olduğu gibi katılımcıları sendikalar, siyasi partiler, dini gruplar ve spor ve sivil toplum derneklerinden oluşan bir demokrasi zirvesi yapılmasını önerdi. Birlik partileri ve Yeşiller ise teklife sıcak bakmadı.


-Devletin tehlike algılaması değişti-

Almanya'da aşırı sağcı ve ırkçı tehlikenin küçümsendiği yönündeki ifadeler başka kesimlerden de geliyor. Almanya'da Anayasayı Koruma Teşkilatlarının raporlarında ırkçı tehlike birinci sırada yer alırken artık son yıllarda İslamcı tehlike öne çekilmiş durumda. Ancak bu iki kesimin suç oranı konusundaki rakamlar birbiri ile kıyaslanamayacak ölçüde farklı. Almanya'da ırkçı saldırılar sonucu hayatını kaybedenler konusundaki rakamlarda da devletin Anayasayı Koruma Teşkilatlarının raporları ile sivil toplum kuruluşlarının raporları arasında büyük fark var. Frankfurter Rundschau gazetesinin bir belgesine göre Almanya'da ırkçı saldırılarda 1990'dan 2001 yılına kadar 97 olarak verilirken Federal Hükümet ise bu sayıyı 38 olarak veriyor.

Bu arada Almanya'da futbola da ırkçılığın bulaştığı bildiriliyor. Edinilen bilgilere göre Almanya'da özellikle düşük liglerde ırkçılık sıradan vaka haline gelmiş durumda. Başka araştırmalar da Almanya'da yabancılar ve Müslümanlara karşı tutumun sertleştiğini gösteriyor. Bielefeld Üniversitesi'nden Wihelm Heitmeyer'in araştırmalarına göre Almanya'da 2002 yılından bu yana sağcı populist propaganda önemli ölçüde arttı. Bunun sonucunda Almanya'da fazla yabancı yaşadığını düşünenlerin oranı yüzde 60'a çıkarken işsizlik dönemlerinde yabancıların geldikleri ülkelere geri gönderilmesini isteyenlerin oranı yüzde 36'yı buluyor. Her üç Almandan birini ise Müslümanlardan dolayı kendini ülkesinde yabancı hissettiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious