Almanya'da işsizlik patlaması

Almanya'da işsizlik patlaması.52219
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:44:00

Tüm dünyayı saran mali kriz Almanya'da işsizlik rakamlarında patlamaya neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da işsiz sayısı bir ayda 387 bin arttı. Federal İş Ajansı'nın (BA) 29 Ocak'ta (bugün) açıkladığı istatistiklere göre, Almanya'da Ocak ayında 387 bin kişi kriz yüzünden işsiz kaldı. Bu şekilde Almanya'daki işsiz sayısı 3 milyon 489 bine yükseldi. Bu şekilde işsiz oranı da yüzde 8,3'e çıktı. Bu rakam, yine de bir önceki yılın Ocak ayı rakamlarına göre 170 bin daha az işsiz anlamına geliyor.Uzmanlar, bu aya kadar, son aylarda sürekli pozitif sonuçlar ortaya koyan Almanya'daki işsiz oranı rakamlarının kriz yüzünden altüst olduğuna dikkat çekiyor. İşsizlikteki sert yükselişte krizin yanı sıra, kış mevsiminin de etkisi bulunuyor. Rakamları yorumlayan BA Başkanı Frank-Jürgen Weise, "Ekonomik konjonktürdeki gerileme şimdi iş piyasasına da ulaştı" dedi.

Sonuçları tahlil eden ekonomi uzmanları, bu hızlı artışa sadece kış mevsiminin yol açamayacağını, çünkü işsizlikteki bu artışın son iki yıldan daha fazla olduğunu kaydediyor. Buna göre, kriz ile soğuk geçen kış faktörü birleşince bu korkutucu rakamlar ortaya çıktı. BA, kış sezonundan kaynaklanan işsizlik artışının 56 bin civarında olduğunu bildiriyor. Bu, aynı zamanda Hartz-IV sosyal yardımın en fazla arttığı dönem oldu. Weise da, iş piyasasında hiç bir iyi haber olmadığını ifade ederek, iş piyasasındaki bütün göstergelerin ekonomik kriz yüzünden kötüleştiğine dikkat çekti. Weise, "İşsizlik artıyor, sosyal sigorta gerektiren istihdam oranı ve işgücüne olan talep düşüyor" dedi.

Gelecekle ilgili öngörülerini de sıralayan BA Başkanı Weise, Şubat ayında da işsizlik oranlarının artacağı tahminini yaptı. Ancak, genel olarak piyasaya güvendiğini belirten Weise, bu ekonomik kirizin önceki yıllardaki kadar yüksek işsizlik oranını doğurmayacağını belirtti. Weise, şöyle dedi: "Biz iş piyasasının tamamen kötüleşmeyeceğini düşünüyoruz. İş piyasasındaki reformların yanı sıra Alman hükümetinin Konjonktür Paketi de iş piyasasına yardım etti."

Öte yandan, yeni istatistiklere göre, Aralık ayında da geçici işçilerde işsizlik sayısı 300 bin arttı. Bu, 2007 yılı Aralık ayına göre 30 kat daha yüksek bir rakam demek..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*