Almanya'da kamuya açık alanlarda sigara içme yasağı yolda

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği'nin önemli bazı ülkelerinde restoran ve lokantalarda sigara içme yasağının getirilmesinden sonra, Almanya'da da bu tür kamuya açık alanlarda da sigara içme yasağı gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da işletme sahibinin isteğine bağlı olan yasağın yasallaştırılması bekleniyor. Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) sağlık uzmanı Karl Lauterbach bunun için mücadele edeceğini açıklayarak, "Diğer siyasi partiler, doktorlar ve sağlık sigortalarından da lokantalarda ve kamuya açık alanlarda sigara yasağının getirilme talepleri geliyor" dedi. Lauterbach, ayrıca sigara reklamlarını yasaklanmasını isteyerek, "Sigara kutularında sigaranın verdiği zarar ve hastalıkları görüntüleyen resimleri koyma zorunluluğunu getirerek, sigara içmeden caydırmalıyız" diye konuştu.

Özellikle bu yasakların çocukları korumak için kabul edilmesi gerektiğini belirten Lauterbach, "Almanya'da çocuk sayısı çok az. Bunların çoğunluğunun sigara içme alışkanlığını edindiğini giz önünde bulundurursak, orta yaşlarda kan donanım sorunu, ciğer konseri gibi değişik hastalıklara maruz kalıyorlar" diyerek, 67 yaşında emekli olacak az kişi kalacağını söyledi. Berlin Sağlık Senatörü Heidi Knake-Werner (Sol Parti/Linkspartei) başkentte yapılacak olan eyalet meclis seçimlerinden sonra görevinde kalırsa, Berlin'in tüm kamuya açık alanlarında sigara içme yasağı getireceğini açıkladı.

Sağlık Sigorta Şirketi AOK'nın sözcüsü Udo Barske da bu girişimi takdirle karşılayarak, "Bu yasak hem sigara içen ve özellikle içmeyenler için önemli. En azından kamuya açık alanlarda bu yasak getirilmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious