Almanya'da karnaval zamanı

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Almanya’nın çeşitli kentlerinde karnaval geçitleri düzenlenmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent Berlin’de, 51 yıldan sonra ilk kez kentin batısındaki "Kurfürstendamm" caddesinde düzenlenen karnaval geçidinde yaklaşık 50 ton şeker ve çikolata dağıtıldı.
Havanın açık olması nedeniyle yaklaşık 4 kilometrelik güzergahta toplanan yüzbinlerce kişi, çocuklarıyla birlikte, toplam 60 süslü araçtan atılan şeker ve çikolataları yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.
Geçit törenine, 130 karnaval grubundan süslü kıyafetleriyle toplam 2500 kişi katıldı. Bu arada vatandaşların süslü karnaval kıyafetleri dikkat çekti.
Braunschweig ve Cottbus kentlerinde de karnaval geçit törenleri düzenlendi.
Almanya’nın batısındaki Köln, Düsseldorf ve Mainz kentlerinde de okulların hazırladığı geçit törenlerini izlemek üzere yüzbinlerce kişi sokaklara döküldü.
Bu kentlerde yarın, "5. mevsim" olarak adlandırılan karnaval döneminin doruk noktasını oluşturan "Rosenmontagszug" (pembe pazartesi geçit töreni)
düzenlenecek.
Almanya’da karnaval dönemi bu yıl "Aschermittwoch" (kül çarşamba) adı verilen 21 Şubat Çarşamba günü, parti liderlerinin geleneksel olarak yaptıkları siyasi konuşmalarla sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious