Almanya'da Köhler yeniden seçildi

Almanya'da Köhler yeniden seçildi.13129
  • Giriş : 23.05.2009 / 17:25:00

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde, ikinci beş yıllık dönem için gerekli çoğunluğu almayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Köhler 613 oy alırken, en güçlü rakibi Gesine Schwan 503 oyda kaldı.

Almanya Cumhuriyeti'nde bugün 13'ncü kez Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Federal Meclis'teki oylama saat 12.00'de başladı.

Meclis Başkanı Norbert Lammert, açılış konuşmasında, seçimlerin Alman Anayasası'nın kabul edilişinin 60. yıldönümününün kutlama törenlerine denk geldiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı, Federal Meclis'ten 612 milletvekili ile Eyalet Temsilciler Meclisi tarafından belirlenen 612 kişiden oluşan ve beş yılda bir toplanan, "Bundesversammlung'' adı verilen kurul tarafından seçildi. Oylamada 1224 seçici kurul üyesi alfabetik sıraya göre oy kullandı.

Bu arada seçici kurulda Türk kökenli 5 milletvekili ile 8 delege oy kullandılar. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından oy sayma işlemine geçildi. Cumhurbaşkanı Horst Köhler 613 oy alarak, Cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli çoğunluğu sağladı.

En yakın rakibi Sosyal Demokrat Parti'nin adayı Prof. Gesine Schwan 503, Sol Parti'nin adayı Peter Sodann'sa 91 oy aldı. Seçimlerde aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti (NPD) ile Alman Halk Birliği'nin (DVU) aday gösterdiği Frank Rennicke sadece 4 oy aldı. İki oy geçersiz sayılırken, 10 üyenin çekimser oy kullandığı açıklandı.

Köhler, oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından parlamentoda bir teşekkür konuşması yaptı. Köhler'in yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesi, özellikle Hristiyan Birlik Partileri ile Hür Demokrat Parti içinde memnuniyetle karşılandı. Başbakan Angela Merkel, Köhler'i tebrik ederek, "Köhler Almanya'nın ihtiyacı olan Cumhurbaşkanı" diye konuştu.

Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Guido Westerwelle ise Köhler'in seçilmesinin Almanya için hayırlı olduğunu söyleyerek, "Bu, demokrasi için güzel bir gün" diye konuştu.

2000-2004 yılları arasında IMF'nin başkanlığını yürüten Köhler, 2004 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimini de ilk turda kazanmıştı. Koehler'in Türkiye'ye bakışı, Başbakan Angela Merkel'den farklı değil. Türkiye'nin AB'ye yakın bir gelecekte üye olmasına Köhler'in de karşı olduğu biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*