Almanya'da meclis seçimleri yapılacak

  • Giriş : 26.01.2008 / 17:16:00

lmanya'da Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde yarın eyalet meclisi seçimleri yapılacak. Seçimlere toplam 6 Türk kökenli milletvekili adayı da katılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hessen eyaletinde 110 sandalyesi bulunan eyalet meclisine girmek için 17 parti ve grubun yarıştığı seçimlere yaklaşık 4,3 milyon seçmenin katılma hakkı bulunuyor.

Bu eyalette Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) adına yarışan eyalet Başbakanı Roland Koch, seçim kampanyası sırasında, Münih kentinde bir Türk'ün Yunan arkadaşıyla birlikte emekli bir Alman'ı dövmesinden sonra suç işleyen yabancıların daha hızlı bir şekilde sınır dışı edilmeleri konusunu gündeme getirmişti.

Hessen eyaletinde 1999 yılında, özellikle çifte vatandaşlığa karşı imza kampanyası düzenleyerek iktidara gelen Koch, 2003 yılında yapılan seçimlerde de tek başına iktidar olmuştu.

Koch'un rakibi Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı Andrea Ypsilantı, Koch'u iktidardan uzaklaştırmak için Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyona sıcak bakıyor.

Hessen eyaletinde yaşayan yaklaşık 205 bin Türk'ten 70 bin kadarının seçme hakkı bulunuyor. Seçimlerde, SPD'den Turgut Yüksel, Yeşiller Partisi'nden Mürvet Öztürk, FDP'den Yankı Pürsün ve Sol Parti'den Yıldız Köremezli Erkiner olmak üzere 4 Türk kökenli de eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Aşağı Saksonya eyaletinde ise 16 partinin yarışacağı seçimlerde, 6 milyon 100 bin seçmen sandıklara gidecek ve eyalet meclisine girecek 130 milletvekilini belirleyecek.

Nüfusu yaklaşık 8 milyon olan eyaletin başbakanlığını FDP ile koalisyon yaparak iktidarda bulunan CDU'nun adayı Christian Wulff yürütüyor. Wulff, SPD'den Wolfgang Jüttner, Yeşiller Parti'sinden Ursula Helmhold, FDP'den Philip Rösler ve Sol Parti'den de Kreszentina Flauger'e karşı yarışıyor.

Eyalette yaklaşık 70 bin Türk'ün oy kullanacağı seçimlerde, Yeşiller Partisi'nden Filiz Polat ve SPD'den Alptekin Kırcı meclise girmek için yarışacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious