Almanya'da meclis seçimleri yapılıyor

Almanya'da meclis seçimleri yapılıyor.9730
  • Giriş : 27.01.2008 / 16:30:00

Almanya'da Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde eyalet meclisi seçimleri yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu sabah yerel saat ile 08.00'da başlayan oy verme işlemi saat 18.00'a kadar devam edecek.

İki eyalette yaklaşık 10,5 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimlerde yaklaşık 140 bin Türk kökenli de sandık başına gidiyor. Hessen eyaletinde 4, Aşağı Saksonya eyaletinde 2 olmak üzere 6 Türk kökenli siyasetçi de eyalet meclisine girmek için yarışıyor.

Hessen eyaletinde 1999 yılından bu yana başbakanlık görevinde bulunan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi üyesi Roland Koch ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Andrea Ypsilantı mücadele ediyor.

Bu eyalette, 17 parti ve grubun meclise girmek için yarıştığı seçimlerde, SPD'den Turgut Yüksel, Yeşiller Partisi'nden Mürvet Öztürk, Hür Demokrat Parti'den (FDP) Yankı Pürsün ve Sol Parti'den Yıldız Köremezli Erkiner eyalet meclisi milletvekili adayları arasında yer alıyor.

Aşağı Saksonya eyaletinde ise eyalet meclisi için 130 milletvekilini belirlemek için aralarında 70 bin Türk kökenlinin de bulunduğu yaklaşık 6 milyon 100 bin seçmen oy kullanacak.

FDP ile koalisyon yaparak iktidarda bulunan CDU'nun adayı Christian Wulff, eylet başbakanlığı için SPD'den Wolfgang Jüttner, Yeşiller Parti'sinden Ursula Helmhold, FDP'den Philip Rösler ve Sol Parti'den Kreszentina Flauger'e karşı mücadele ediyor.

Seçimlerde, Yeşiller Partisi'nden Filiz Polat ve SPD'den Alptekin Kırcı da eyalet meclise milletvekili adayı olarak bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious