Almanya'da öğrenciler numaralanacak

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Almanya'da her öğrenciye vergi ya da sağlık kartı numarasına benzer bir sistemle "Schüler - ID" adı verilen bir numara verilmesi fikri ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim yaşamı ile ilgili istatistiki bilgileri daha verimli hale getirmeye yönelik olduğu bildirilen yeni düzenlemeye ise toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gelmeye başladı.
Öğrencinin anaokulu döneminden itibaren edinmesi tasarlanan öğrenci numarasının öğrencilerin geçmişini "şeffaf" hale getirmesinin sorunlu olacağı görüşünü savunan uzmanlar, eğitim hayatında yaşanan olumsuz bir tecrübe veya dönemin öğrencinin tüm yaşamına malolacağı kaygısını taşıyor.

Yabancı veya göçmen kökenli öğrencilerin şahsi bilgilerinin de oluşturulacak bilgi bankasına işlenmesinin mevcut eğitim ilkeleri ile çelişebileceğine inanan uzmanların başında şahsi bilgilerin gizliliği konusunda çalışma yapanlar geliyor. Bu bilgilerin öğrencinin yaşamında gereksiz hesaplaşmalara yol açacağına inanan uzmanlar konunun Ekim ayı sonunda yapılacak olan "Datenschutz" konferansında ele alınacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious