Almanya'da on kişiden biri iflas etmiş durumda

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Almanya'da geçen yıl ekonomide yaşanan bahar havasına rağmen bireysel iflasını ilan eden kişi sayısı 121 bin 800 artarak 7.2 milyona ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2006 yılında ekonomideki düzelme nedeniyle bir yanda şirket iflaslarında düşüş yaşanırken diğer yanda 121 bin 800 kişi şahsi iflaslarını açıklamak zorunda kaldı. Bu ise bir önceki yıla göre yüzde 22.1 oranında bir artış anlamına geliyor. Araştırmayı yapan Creditreform Başkanı Helmut Rödl kişisel iflasların artmasının nedeninin ise işsizlik, boşanmalar, hastalık ve yüksek kredi borçları olduğunu açıkladı. Özellkle genç insanların parasal imkanlarına göre harcama yapmayı öğrenememiş olduğunu dile getiren Rödl, insanların borçlardan kurtulmanın daha kolay olduğu Fransa gibi ülkelere yöneldiğini hatırlattı.

Diğer yandan Creditreform bireysel borçların çoğunun 10 bin Euro'nun altında olan borçlardan oluştuğunu açıkladı. Almanya'nın eski eyaletlerinde toplam borç ortalaması 10 ile 25 bin Euro arasında. Uzmanlar bireysel iflasların 2007 yılında artacağı öngörüsünde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious