Almanya'da orta sınıf fakirleşiyor

  • Giriş : 05.03.2008 / 16:21:00

Almanya'da yapılan bir araştırma orta sınıfın giderek fakirleştiğini ortaya koydu. Son yıllarda dünya ihracat şampiyonluğunu hiçbir ülkeye kaptırmayan Almanya'da orta sınfın ciddi şekilde fakirliğe kaydığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (DIW) 2000 ile 2006 yıllarını kapsayan araştırmasında Alman halkının yüzde 62'sini teşkil eden orta sınıfın, yüzde 54'e gerilediği ortaya çıktı. DIW'nun verilerine göre, 82 milyon nüfusa sahip ülkede 49 milyon kişi orta sınıfı oluşturyordu. Ancak bu rakam 44 milyona geriledi.

Enstitünün yaptığı araştıma ülkede yaşayanların gelecek korkusunu da yansıtıyor. 1980'lerde ekonomik durumundan endişe duymayan ve geleceğe güvenle bakanların oranı yüzde 40 iken, burakam 1990'larda yüzde 30'a, 2006-2007 yıllarında ise yüzde 23'e gerilemiş durumda.

DIW araştırmasının sonuçlarına bakıldığında ülkede işsizlerin ve devletten aldığı maddi yardımla geçinenlerin sayısının hızlı bir şekilde arttığı da göze çarpıyor.

Hans-Böckel Vakfı'nın yaptığı başka bir kamuoyu araştırması ise, son yıllarda yaşanan konjonktürel düzelmenin sona erdiği yönünde. 1998 yılına kadarki konjontürel gelişme nedeniyle yıllık ortalama gelirin 17 bin Euro (35 bin Mark) olduğu belirtilen araştırmada, bu rakamın 2003 yılı itibariyle 19 bin Euro'ya çıktığı kaydedildi. Ancak orta ve alt sınıfın bu gelirden aldığı payın azaldığı vurgulandı. Vakfın araştırmasına göre, 2002 yılından itibaren son dört yılda orta sınıfın yüzde 14'ü fakirlik tehlikesi altına girdi.

Makro ve Konjonktürel Araştırmalar Enstitüsü de (IMK) Alman halkının üçte ikisinin hiç ya da çok az mülkiyete sahip olduğunu bildirdi. Zenginleşen Alman firmaları sayısının arttığına işaret eden IMK, ancak halkın bu zenginleşmeden istifade edemediğini kaydetti. IMK, reel gelirlerde yüzde 3,5'luk gerileme olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious