Almanya'da resesyon endişeleri

Almanya'da resesyon endişeleri.12473
  • Giriş : 13.12.2008 / 21:57:00

Almanya'da büyük bir resesyon endişesi yaşanıyor. Ülkenin önde gelen şirket ve kuruluşları büyük zarar endişesi yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da büyük bir resesyon endişesi yaşanıyor. Hükümet ekonomiye istikrar kazandırılması amacıyla yeni önlemler planlarken, ülkenin önde gelen şirket ve kuruluşları büyük zarar endişesi yaşıyor.

"Der Spiegel" dergisi, hükümetin hazırladığı yeni yıllık ekonomi raporu taslağında, 2009 yılında Alman ekonomisinin yüzde 2 oranında gerileyeceğinin belirtildiğini yazdı.

Almanya'da gelecek yılın başlarında yayınlanacak olan raporun taslağında, dünyadaki mali krizin sürmesi durumunda hükümetin, yurt dışında azalan talepleri dengelemek amacıyla ülkedeki istihdama olumsuz etki yapmaması için yeni dengeleyici önlemler alması gerektiği ifade edildi.

Ekonomi alanında Nobel ödülü sahibi olan Paul Krugman (55) ise Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Maliye Bakanı Peer Steinbrück'ü, krizin ciddiyetinin bilincinde olmamak ve krizin çözümü için gerekli önlemleri almakta gecikmekle eleştirdi.

Krugman, hükümetin bir an önce harekete geçmemesi durumunda Almanya'nın 1930'lu yıllardan bu yana en kötü işsizlik durumuyla karşı karşıya kalabileceğini savundu.

Volkswagen (VW) otomobil şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn da, gelecek yıl otomotiv sanayinin büyük ölçüde zarar görmesinden endişe duyduğunu söyledi.

Derginin haberine göre Winterkorn, otomobil satışlarının gelecek yıl dünya çapında yüzde 20 ila 25 oranında düşmesini beklediğini belirterek, krizden VW'nin çok büyük ölçüde etkileneceğini sanmadığını, buna rağmen otomobil satışlarının yüzde 10 ila 12 oranında gerileyeceğini hesaba katmak zorunda
olduğunu kaydetti.

Alman Devlet Demiryolları'nın da (DB), gelecek yıl içinde yaklaşık yüzde 15 oranında gelir kaybına uğrayacağını tahmin ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*