Almanya'da sigaraya yasak geliyor

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Sigara tiryakilerinin "cennet" olarak nitelendirdiği Almanya, bu imajı silmek için kararlar alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sigara satın alma yaşının 16'dan 18'e yükseleceği Almanya'da eğer kanun tasarısı parlamentoda kabul edilirse 1 Eylül'den itibaren okullar ve restoranların da içinde bulunduğu geniş bir alanda genel yasaklamalara gidilecek.

Sağlık Bakanı Ulla Schmidt tasarıya oy verdikten sonra yaptığı açıklamada "Ülke çapında neler yapabileceğimiz konusunda düzenlemeler yaptık. Bence pek çok insan tam anlamıyla rahat bir nefes alabilir" dedi.

Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Horst Seehofer konuyla ilgili olarak "Tasarı özellikle kişisel gayretleriyle sigaranın zararından korunmaya çalışan pasif içici durumundaki Almanları koruma alanında ileriye yönelik büyük bir sıçramadır" diye konuştu.

Ülke çapında yapılan bir araştırmaya göre lokantaların sadece yüzde 11'i sigara içmeyenler için ayrı bir bölüm bulunduruyor. Eğer 2005 yılının Mart ayında hükümet tasarıyı geçirme konusunda geri adım atmasaydı, lokanta sektörünün yüzde 60'ı benzer bir uygulama için anlaşmaya varmıştı.

Almanya'nın 16 eyaletinin sağlık bakanları Cuma günü yaptıkları toplantıda kafe ve lokantalarda sigara içilmesini yasaklama konusunda anlaşmaya varırken, yasağın delinmesini sağlayacak yasal boşluklar da bırakmışlardı. Eyalet başkanları ise bu ay içerisinde bu boşlukların kapatılacağını belirtti.

Kanun tasarısının hükümet binalarında sigara içen insanların ayrı yerlerde durabileceği yerlerin yapılması konusundaki beklentileri de karşılayacağı umuluyor. Tütün endüstrisinin de 2009'un Temmuz ayına kadar sigara alanların yaşlarını belirleyecek sistemleri devreye sokması bekleniyor.

Almanya Avrupa'da sigara içenlere en çok tolerans gösteren ülke olarak biliniyor. İngiltere, İrlanda, Norveç, Malta, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde barlarda, lokantalarda ve topluma açık yerlerde sigara içilmesi yasaklandı. İngiltere ve Fransa parlamentolarında da benzer yasaklayıcı kanun tasarıları kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious