Almanya'da telekulak skandalı şaşkınlık yarattı

Almanya'da telekulak skandalı şaşkınlık yarattı.10803
  • Giriş : 24.05.2008 / 17:40:00

Alman telefon ve telekomünikasyon şirketi Telecom'un bazı şirket yöneticileri ile gazetecileri dinlediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'da telefon ve telekomünimasyon şirketi Telecom'un telefon dinleme skandalı şaşkınlık yarattı. Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre Telekom, şirketle ilgili bilgilerin dışarıya sızmasını engellemek için bazı yöneticilerin ve şirket hakkında haber yapmak isteyen bazı gazetecilerin telefonlarını dinledi. Şirket yönetimi bu sayede Telekom'la ilgili bilgilerin dışarıya sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmek istedi. Haberde yöneticilerle gazetecilerin telefonlarının 2005 ve 2006 yıllarında dinlediğinin altı çizildi.

Görüşmeleri Berlin'deki bir firma inceledi

Spiegel, şirketin eski Yönetim Kurulu Başkanı Kai-Uwe Ricke ve Denetim Kurulu Başkanı Klaus Zumwinkel'ın Berlin'deki bir firmayı, yöneticiler ve bazı gazetecelerin görüşmelerini incelemekle görevlendirdiğini yazdı. Haberde, bu firmanın görüşmelerin kimler arasında, ne zaman yapıldığı, kaç dakika sürdüğünü inceleyerek, özellikle gazetecilerin telefon numaralarını karşılaştırdığı kaydedildi.

Telekom'dan açıklama

Spiegel'ın haberi Telekom tarafından doğrulandı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Rene Obermann, kendisinin görev süresi öncesinde gerçekleşen dinleme skandalıyla ilgili olarak elindeki bütün bilgileri savcılığa ilettiğini duyurdu. Blgileri teslim ettiği Bonn Savcılığı'nın bu konuda soruşturma başlatıp başlatmayacağının henüz belli olmadığını söyleyen Obermann, kendilerinin savcılığı soruşturma süresince destekleyeceğinin altını çizdi. Obermann açıklamasında, olanların kendisini çok derinden sarstığını söyleyerek, durumu çok ciddiye aldıklarını belirtti.

'Olayı 28 Nisan'da öğrendim'

Telekulak skandalını, Telekom Yönetim Kurulu'nun 28 Nisan'da yaptığı toplantıda öğrendiğini söyleyen Obermann, bu toplantıda, şirketteki güvenlik sistemini kontrol etmekle sorumlu şirket dışındaki bir yetkilinin yönetim kuruluna gönderdiği sözkonusunu dinleme skandalıyla ilgili yazının ele alındığını kaydetti. Telekom yetkilisi iddialarla ilgili olarak 14 Mayıs'ta savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Suç duyurusunun yanı sıra Köln'de bir avukatlık bürosunun da olayları araştırmak üzere görevlendirildiğini açıklayan Obermann, "Bu olayla ilgili olarak mümkün olduğunca şeffaf davranacağız ve yargıya sorumluların yargı önüne çıkarılması için elimizden gelen yardımı sunacağız" diye konuştu.

Şirketin güvenlik biriminde değişiklik

Telekom'dan yapılan açıklamada ayrıca, geçen yıl yaz aylarında şirket içinden gelen bir ihbar doğrultusunda bazı kişilerin şirketle ilgili bilgileri kötüye kullandığının tespit edildiği belirtildi. Açıklamada bu olayın açıklığa kavuşturulmasının ardından güvenlikten sorumlu servisin tamamen yenilendiği bildirildi. Şirket, güvenlik konusundaki hassasiyeti nedeniyle 2007 yılında Reinhand Rupprecht'i güvenlik konularından sorumlu yetkili olarak Yönetim Kurulu'nda görevlendirdiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious