Almanya'da terör alarmı!

Almanya'da terör alarmı!.16575
  • Giriş : 27.03.2009 / 23:45:00

Almanya İçişleri Bakanlığı, Afganistan ve Pakistan'daki terör kamplarında eğitim gören ve Almanya'ya militanlara karşı uyarıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı August Hanning, Tagesspiegel gazetesinin yarınki sayısında yer alacak açıklamada, Almanya'da yaşayan ve Afganistan-Pakistan sınırındaki terör kamplarında eğitim görmeye giden söz konusu kişilerin, İslamiyeti kabul eden bazı Almanlarla Türk ve Arap kökenlilerden oluştuğunu söyledi.

Bin “radikal İslamcı”

August Hanning, “geçen 10 yıl içinde Almanya"dan, terör eğitimi görmek üzere Afganistan-Pakistan sınırındaki kamplara giden İslamcıların sayısının 140"ı bulduğunu” söyledi. Bölgeden 60 ila 80 kişinin Almanya'ya döndüğünü belirten Hanning, bu kişilerden kaynaklanan tehlikenin küçümsenemeyeceğini, bu kişilerin yanı sıra Almanya'da da yaklaşık 300 radikal dincinin bulunduğunu kaydetti. Hanning, “şiddet yanlısı çevreye dâhil kişi sayısının bini bulduğunu” belirtti.

İnternet üzerinden Almanya'ya karşı yapılan terör tehditlerinin arttığına dikkat çeken Hanning, El Kaide örgütünün saldırılarla Almanya'da eylül ayında yapılacak genel seçimleri etkilemeye çalışabileceğini sözlerine ekledi. Hanning, “El Kaide, Alman toplumunu Alman Ordusu"nu Afganistan"dan çekilmesi ve bu ülkedeki Alman varlığına son vermesi için zorluyor” dedi.

Kampa gidene ceza talebi

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı August Hanning, terör kamplarından geri dönen İslamcılardan kaynaklanan potansiyel tehdit göz önünde tutularak yeni yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi. Alman hükümetinin geçen yıl üzerinde anlaştığı yasa paketine göre sadece “terör eğitim kamplarında bulunmuş olmak” ceza gerektirmiyor. Suçun oluşması için, “daha sonra saldırı düzenleme amacı bulunup bulunmadığı şartı” aranıyor.

Alman Ceza Yasası"na eklenecek 89a ve 89b no"lu yeni maddeler, “kamuyu ciddi tehdit altında bırakan cebir ve şiddet eylemleri hazırlığı”nın 6 aydan 6 yıla kadar ağır hapisle cezalandırılmasını öngörüyor. Yeni yasa paketi, “terör eylemi gerçekleştirmek hedefiyle terör gruplarıyla bağlantı kurulmasını” da cezai işlem gerektiren bir suç olarak tanımlıyor.

İspanya örneği kaygılandırıyor

2004 yılında, İspanya"nın başkenti Madrid"de düzenlenen saldırılarda 200"e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Genel seçim öncesinde düzenlenen saldırılar, seçim sonrasında işbaşına gelen yeni İspanyol hükümetinin Irak"taki askerlerini geri çekmesine neden olmuştu. Alman terörle mücadele uzmanları, Almanya"nın Afganistan"dan çekilmesi talebiyle seçimler öncesi terör eylemleri düzenlenmesinden kaygı duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*