Almanya'da toplu mezar kazılıyor

Almanya'da toplu mezar kazılıyor.7639
  • Giriş : 22.04.2009 / 22:31:00

Almanya'da, Naziler tarafından öldürülen Yahudilere ait toplu mezar bulunduğu düşünülen bir bölgede kazı çalışmaları başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Berlin'e 120 kilometre uzaklıktaki Jamlitz'e bağlı Brandenburg köyü yakınında bulunan 5 bin metrekarelik alan, daha önceki mülkiyet sahiplerinin engellemesi nedeniyle kazılamamıştı. Bu alanın temerküz kampları dışında Almanya'daki Yahudilere ait en büyük toplu mezar olabileceğine inanılıyor.

Araştırmacılar, mezarın yerini hemen hemen belirlediklerini ifade ederken, bu yerin Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampına destek olarak kullanıldığına dikkat çekiliyor.

Kazı bölgesinin, Polonya ve Macaristanlı 753 hasta kadın ve erkeğin 2 Şubat 1945'de, Auschwitz ölüm kampından transfer edildikten sonra SS'ler tarafından öldürüldüğü sanılan yere işaret ettiği düşünülüyor.

Önümüzdeki haftalarda arkeologlar, adli tıp uzmanları ve savcılıktan oluşan bir ekibin, söz konusu alanda kazı çalışmalarını sürdüreceği belirtiliyor.

Sovyet askerlerinin 22 Nisan 1945'te girdiği Sachsenhausen toplama kampı, Naziler tarafından 1936 yılında açılmış ve on binlerce kişi burada tutsak edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*