Almanya'da töre cinayetleriyle mücadale

Almanya'da töre cinayetleriyle mücadale.17997
  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Almanya'da Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Nesiller Arası İlişkiler, Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığı, töresel şiddete karşı kampanya başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uyum Bakanı Armin Laschet ve kampanya yöneticilerinden, Göçmen Kadınlar İçin Aile Yardım Merkezi yetkilisi Gülseren Çelebi, "Namus Adına Uygulanan Şiddete Karşı Eylem Birliği" adı altında başlatılan kampanya hakkında bilgi verdiler.

Söz konusu olanın sadece suçların önlenmesi olmadığını da ifade eden Laschet, asıl önemli olanın toplumsal diyalog olduğunu vurguladı.

Namus adına uygulanan şiddetin sadece göçmenlerle dayanışma içinde üstesinden gelinebileceğine dikkat çeken Laschet, 1996-2005 yılları arasında Almanya'da namus adına 55 defa kan döküldüğünü, bu konuda sağlıklı bir istatistik de bulunmadığını ifade etti.

Almanya'da zorla evlendirilmenin yasa dışı olduğunu vurgulayan Bakan Laschet, "Zorla Evliliğe Karşı Yasa" ile ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini söyledi.

Laschet, mahkemelerde töreye bağlı olarak işlenen suçlarda artık ceza indirimine gidilmediğini, bu durumun da sevindirici olduğunu dile getirdi.

Laschet, Türkiye'de de namus cinayetine karşı mecliste komisyon kurulduğunu ve bu konuda Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde de bakanlıklar arası çalışma grubu oluşturulduğunu anlattı.

Gülseren Çelebi ise zorla evliliklerin insan hakları ihlali olduğunu belirttiği konuşmasında, şiddetin sadece belli bir topluluğa ait olmadığını, toplumsal bir yara olduğunu söyledi.

Çelebi, amaçlarının bu konunun tabu olmaktan çıkarılması ve tolere edilmesinin önlenmesi olduğunu ifade ederek, göçmen kuruluşlarını konuyla ilgili olarak bilgilendirmek, güçlendirmek ve onlarla diyalog kurmak istediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious