Almanya'da Türkçe yasağına protesto

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Almanya'nın Baden Württemberg Eyaletindeki Rastatt Belediyesinin, okullarda Türkçe anadil derslerine sınıf tahsis etmeme kararı, bugün yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''Anadilin için demokratik sesini duyur, Rastatt yürüyüşüne sen de katıl'' sloganıyla Almanya Türk Toplumu, Baden Türk Okul Birlikleri Federasyonu, Württemberg Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu ve Baden Württemberg Türk Toplumu tarafından organize edilen yürüyüşe öğrenci ve velilerden oluşan yaklaşık 3 bin kişi yasağı protesto etti.

Festplatz'da başlayan ve belediye binası önünde sona eren yürüyüş sırasında Belediye Başkanı Klaus Eckhardt Walker'i ve kararı kınayan pankartlar taşındı. Yürüyüşe katılan Almanya Türk Toplumu Genel Başkan Yardımcısı Şeref Erkayhan, açıklamasında şunları söyledi:

''Rastatt Belediye Başkanı ve karara onay veren belediye meclisi üyeleri, uyum kurslarına gitsinler. Belki böylelikle uyumun ana şartı olan Almancayı süratli ve en iyi bir şekilde öğrenebilmek için anadilin gerekli olduğunu anlarlar.''

Rastatt Belediye Meclisi, 27 Kasım 2006 tarihli oturumunda, Türkçe anadil derslerine ''içeriğinin meçhul'' olduğu ve paralel toplum oluşturuğu gerekçesiyle sınıf tahsis etmeme kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious